Atrakcje turystyczne Kornwalii
Atrakcje turystyczne Kornwalii
Każdy ma jakieś wyobrażenie o Kornwalii, które jest najczęściej podyktowane filmami. Mają one w sobie ziarno prawdy. Nawet jeżeli nie oddają dokładnie charakteru samych mieszkańców, potrafią pokazać, że ta część wielkiej Brytanii to przepiękne wrzosowiska, postrzępione brzegi nas kanałem La Manche, niewielkie miejscowości z przysadzistymi domkami oraz zatokami, w których ukrywają się niewielkie statki. Piękna i dziewicza, tak widzi ją wielu. Sami Kornwalijczycy z dumą mówią o sobie, że są jednym z sześciu narodów celtyckich, które wciąż istnieją na Wyspach Brytyjskich, a nawet pielęgnują jeszcze własny, specyficzny język.
Koniec Anglii
Nie jest to żadna przepowiednia, lecz koniec Anglii w sensie geograficznym. Jest to najdalej wysunięty przylądek Anglii, co powoduje, że stał się bardzo popularnym miejscem, które turyści z chęcią odwiedzają. Doskonałą pamiątką z wycieczki do Kornwalii jest zdjęcie przy znaku z napisem Land's End. Ze względu na turystów na przylądku znajduje się wiele atrakcji, w tym parki rozrywki oraz muzea. Poza tym wszystkich, którzy lubią historie i legendy, zainteresuje fakt, że to właśnie tutaj stacjonowali Amerykanie przed desantem na Normandię i że podobno z w pogodne dni, gdy woda jest nieco niższa, widać w pobliżu legendarne zatopione miasto Lyonesse.
Ogrody Edenu
Chociaż sama Kornwalia jest zieloną i piękną krainą, stworzono tutaj także namiastkę rajskiego Edenu. W ogrodzie botanicznym, otwartym dla zwiedzających, można znaleźć ponad 15 tysięcy roślin, kwiatów i innych okazów roślinnych z całego świata. Już to samo w sobie jest fascynujące, jednak taka jest również forma, jaką przyjął cały ogród. Nie jest to ani budynek, ani ogród na świeżym powietrzu. Są to kopuły wykonane z półprzezroczystych plastikowych plastrów, które przepuszczają wilgoć oraz powietrze. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie warunków do życia nawet najbardziej wymagających roślin. Pozwala to na pokazanie zwiedzającym, jak wygląda rozwój roślin w danej strefie klimatycznej. Nietypowy wygląd ogrodu wybija się na wrzosowiskach, przypominając wielkie mydlane bańki.
Teatr Minack
Patrząc na teatr Minack ma się wrażenie, że to pozostałość antycznego teatru, jednak jest to stosunkowo młoda budowla, powstała w pierwszej połowie XX wieku. Powstała dzięki pomysłowi aktorki Roweny Cade, która chciała, żeby niektóre z przedstawień teatralnych mogły być wystawiane na tle morza. Chociaż warunki pogodowe czasami bywają kapryśne, zwłaszcza że w Kornwalii często wieje, jest on używany do dzisiaj, ciesząc oczy i uszy mieszkańców oraz turystów wystawianiem przedstawień na podstawie sztuk klasycznych albo nowoczesnych.
Pengenna Pasties
Turystyczne wojaże to również próbowanie lokalnych specjałów kulinarnych. Będąc w Kornwalii, warto spróbować pengenna pasties, czyli olbrzymiego pieroga wypełnionego dużą ilością nadzienia, w którego skład wchodzą przede wszystkim wołowina, ziemniaki, brukiew i cebula. Doskonałe danie po męczącej wycieczce.