Podstawowe zasady odrobaczania psa

Opiekun artykułu: kielas
Advertising
Podstawowe zasady odrobaczania psa

Podstawowe zasady odrobaczania psa

Odrobaczenie jest jednym z pierwszych zabiegów, jakie przechodzi pies tuż po urodzeniu i które będzie musiał powtarzać jeszcze kilka razy. Dzięki temu wszystkie pasożyty niewidoczne gołym okiem, żyjące w ciele zwierzaka, zostaną usunięte. Skoro posiada się psa, dobrze wiedzieć, na czym polega odrobaczanie oraz jak często trzeba je wykonywać.

Advertising
Advertising
  • Pierwsze odrobaczanie

    Pierwsze odrobaczanie

    Do pierwszego odrobaczania należy przygotować się już 2 tygodnie po urodzeniu się psa. Oczywiście nie należy robić tego samodzielnie, lecz podczas wizyty u weterynarza, który będzie potrafił dobrać prawidłowy dla wieku psa środek. W ciągu kolejnego półrocza szczeniak powinien być odrobaczany co miesiąc. Dzięki temu znacznie spadnie ryzyko rozwinięcia się glist, które mogą żerować w przewodzie pokarmowym szczeniaka.

  • Przy chorobie

    Przy chorobie

    Zdarza się, że przed odrobaczeniem lub pomiędzy jednym odrobaczeniem a drugim weterynarz zdiagnozuje chorobę. W takiej sytuacji trzeba od razu wdrożyć leczenie dobrane przez lekarza, żeby zwierzakowi nie pogorszyło się w żaden sposób. Jest to leczenie składajcie się z etapów i podawania odpowiednich dawek leków. Podanie jednej mocnej dawki nie jest możliwe, ponieważ toksyny z robaków rozkładających się wewnątrz układu pokarmowego mogłyby zaszkodzić pupilowi.

  • Higiena osobista

    Higiena osobista

    Jeżeli pies jest chory, właściciel również powinien zachować ostrożność oraz zadbać o swoją higienę, aby nie zarazić się robakami. Oznacza to:

    * konieczność mycia rąk po kontakcie z psem,

    * zakaz spania psa w łóżku właściciela,

    * sterylizację misek psa, naczyń, sztućców,

    * pranie legowiska psa.

  • Regularne odrobaczanie

    Regularne odrobaczanie

    Posiadanie zwierzaka to pamiętanie o regularnym odrobaczaniu, żeby mieć pewność, że żadna choroba nie pojawi się w życiu pupila. Nie należy bagatelizować sprawy i żyć w przekonaniu, że pies nie miał gdzie się zarazić, ponieważ wszystko jest czyste. Niestety, do zarażenia może dojść w czasie zabawy na łące, poprzez styczność z psimi odchodami, przez kontakt z innymi zwierzakami, dlatego lepiej zachować czujność.