Zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim
Zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim
Podczas zjazdów na nartach lub na snowboardzie nie jest się jedyną osobą na stoku narciarskim. W związku z tym trzeba koniecznie pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że jazda będzie bezpieczna zarówno dla narciarza, jak i dla innych, otaczających go osób.
Patrz na innych
Podstawową i najważniejszą zasadą bezpieczeństwa podczas zjeżdżania na nartach jest patrzenie na to, co dzieje się wokół, w tym na ludzi przed sobą. Trzeba pamiętać, że każda osoba zjeżdżająca ma szerszy ogląd na to, co dzieje się z przodu niż za nią, więc w trakcie wymijania, przyśpieszania, omijania trzeba zachować odpowiednią, bezpieczną odległość od pozostałych narciarzy. Warto pamiętać również o tym, że widząc wypadek na stoku, należy zatrzymać się, sprawdzić, czy poszkodowany nie potrzebuje pomocy oraz wezwać ratowników.
Szybkość jazdy
Narciarz i snowboardzista powinien być świadom swoich umiejętności. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sportami zimowymi, nie powinny jeździć za szybko i na zbyt trudnych trasach. Takim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. Z tego powodu trzeba dopasować stok, szybkość jazdy oraz jej styl do swoich umiejętności.
Tor jazdy
Jadąc z samego szczytu, trzeba zdecydować się na bezpieczny tor jazdy. Bezpieczny, czyli taki, który nie zagraża innym użytkownikom stoku i pozwala ich wymijać w taki sposób, żeby nie doszło do zderzenia.
Włączanie się do ruchu
Czasami trzeba zatrzymać się w czasie jazdy, czasami też trzeba włączyć się do niej, wjeżdżając z innego zjazdu. W takiej sytuacji narciarz, który chce dołączyć do ruchu na stoku, jest zobowiązany do spojrzenia w górę stoku i w dół, żeby upewnić się, że nie będzie stanowić zagrożenia dla innych.
Zatrzymywanie się
Zatrzymanie się w czasie jazdy nie powinno być nagłe, a przede wszystkim powinno dokonać się tylko wtedy, gdy jest to niezbędnie konieczne. Jeżeli zatrzymanie się było spowodowane upadkiem, należy jak najszybciej usunąć się na bok stoku, żeby nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników trasy zjazdowej.
Dane osobowe
Poza obowiązkiem zatrzymania się po zobaczeniu wypadku, należy pamiętać również o tym, że trzeba podać swoje dane osobowe ratownikom i odpowiednim służbom. Dotyczy to zarówno ofiar wypadku, jak i świadków wydarzenia.