W jaki sposób suszyć kwiaty?
W jaki sposób suszyć kwiaty?
Suszone kwiaty mogą stać się doskonałą ozdobą do pomieszczeń albo dekorowania opakowań, laurek, obrazów. Przypominają o wiośnie i cieple lub o miłych sercu wydarzeniach. Z tego powodu suszone kwiaty ze sklepów są mniej popularne niż przygotowane w domowych warunkach. Natomiast na domowe suszenie jest kilka skutecznych metod.
Suszenie w książce
Najbardziej rozpowszechnioną metodą suszenia kwiatów jest suszenie ich w książce. W taki sam sposób można ususzyć jesienne liście, aby zachowały swój kształt oraz kolor. Żeby mieć pewność, że taka technika powiedzie się, najlepiej przygotować grubą książkę z ciężkimi okładkami. Lżejsze też będą przydatne, jednak książka, która ma swoją wagę, da lepszy efekt niż cienki, lekki tom. Kwiat należy włożyć pomiędzy dwie kartki książki i spłaszczyć go delikatnie stronami, następnie zamknąć całą książkę i mocno docisnąć. Do jednej książki można włożyć kilka, a nawet kilkanaście kwiatów, jednak pamiętając o kilkustronicowym odstępie. Im dłużej kwiaty będą leżały w książce, tym ładniej się wysuszą, jednak już po tygodniu można sprawdzić ich stan. Suszenie w ten sposób jest łatwe i daje zadowalające efekty, jednak kwiaty są bardzo delikatne i mogą się łatwo kruszyć, dlatego nadają się przede wszystkim do naklejania na papier w ramach dekoracji.
Suszenie kaszą manną
Kasza manna pomaga wysuszyć główki kwiatów w taki sposób, aby płatki nie były pomarszczone ani żeby nie straciły swojego koloru. Wystarczy przygotować pudełko – mniejsze lub większe, w zależności od ilości kwiatów do suszenia – i wysypać je 2 centymetrami kaszy manny. W kaszy układa się główki kwiatów, np. róż, i zasypuje kaszą. Tak przygotowane pudełko odstawia się w przewiewne miejsce, a po 2 tygodniach sprawdza się postęp suszenia. Jeżeli kwiaty nie są już wilgotne, a ich główki dobrze zachowane, wówczas można wysypać kaszę i używać suszki jako ozdoby.
Suszenie metodą zielarską
Aby uzyskać ładne suszone kwiaty do wazonu, warto zastosować metodę zielarską. Polega ona na suszeniu „do góry nogami”. Sposób ten najlepiej stosować do kwiatów świeżo zerwanych, zwłaszcza o poranku, chociaż z uwzględnieniem, że nie powinno być na nich rosy, ponieważ wtedy mogą zacząć gnić. Jednocześnie o poranku kwiatowe kielichy nie będą jeszcze całkiem otwarte, więc w czasie suszenia nie zaczną tracić płatków. Większą ilość kwiatów można podzielić na nieduże bukiety związane lnianym sznurkiem, które trzeba powiesić pąkami do dołu w suchym, ciepłym miejscu. Jeżeli nie będzie do niego docierało dużo światła, wtedy zachowają swój kolor. Metoda zielarska nie jest skuteczna jedynie w przypadku kwiatów o ciężkim kwiatostanie, np. czosnek, ponieważ w pozycji „do góry nogami” będą traciły płatki.
Suszenie w wazonie
Istnieje kilka gatunków roślin, które lepiej suszyć w pozycji pionowej, a do tego w wazonie. Do takich należą paprocie, trawy, gałązki drzew. Można ułożyć je w ciekawą kompozycję i włożyć do wazonu, w którym będą ładnie zasychały. Na początku warto wlać na dno wazonu trochę zimnej wody. Zaraz po tym wazon należy ustawić w ciepłym miejscu, które zagwarantuje naturalne wyschnięcie wody zarówno z naczynia, jak i z samych roślin, nie niszcząc przy tym ich wyglądu.