Łatwy sposób pielęgnacji ciętych kwiatów
Łatwy sposób pielęgnacji ciętych kwiatów
Kwiaty cięte są delikatniejsze od rosnących w doniczkach. Czas ich życia jest ograniczony, jednak można przedłużyć ich trwanie dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre ze sposobów są bardziej znane, inne mniej, ale wszystkie, które są naprawdę skuteczne, podajemy w poniższym artykule.
Przycinanie końcówek
Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, aby świeżość kwiatów była większa, jest przycięcie ich końcówek. Należy zrobić to ostrym narzędziem, które nie szarpie łodyg i nie niszczy ich tkanki. Najlepiej nada się do tego bardzo ostry nóż, zamiast ogrodowego sekatora, który lekko miażdży łodyżki. Po przycięciu konieczne jest włożenie kwiatów od razu do naczynia z wodą. Przyschnięcie końcówek spowoduje konieczność przycięcia ich jeszcze raz.
Bez liści
Przed włożeniem bukietu lub pojedynczego kwiatu ciętego do wody, konieczne jest usunięcie wszystkich listków z dolnej części łodygi. Dotyczy to przede wszystkim fragmentu mającego znajdować się pod wodą. Liście mogłyby przyśpieszyć proces usychania. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku róż z kolcami nie powinno się usuwać kolców, gdyż spowoduje to naruszenie mikroflory i szybsze usychanie.
Bez miażdżenia
Czasami można znaleźć poradę mówiącą, że aby kwiaty zachowały trwałość, trzeba zmiażdżyć końcówki. Nie należy tego robić. Postrzępienie delikatnej tkanki może spowodować, że grzyby albo bakterie zaczną się namnażać, szybko niszcząc bukiet. Zamiast miażdżenia, lepiej na chwilę zanurzyć końcówki w gorącej, wrzącej wodzie, co pobudzi do działania system naczyniowy.
Odżywka dla kwiatów
Lana do wazonów woda prosto z kranu nie zawiera substancji niezbędnych kwiatom do długiego trwania. Aby ułatwić im pobieranie cennych składników, dobrze jest wrzucić do naczynia saszetkę z nawozem do ciętych kwiatów. Można go zakupić w kwiaciarni.Wlewając wodę do wazonu, dobrze jest wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej, a nie lodowatą.
Usuwanie zwiędłych kwiatów
Nie wszystkie kwiaty w bukiecie usychają w tej samej chwili. Jedne robią to szybciej, inne później, dlatego ważne jest przyjrzenie się bukietowi uważnie każdego dnia i pozbywanie się już przywiędłych egzemplarzy. Kwiaty przywiędłe wydzielają substancje szkodliwe dla jeszcze kwitnących.
Dodatki do wody
Wsparciem dla ciętych kwiatów są również dodatki do wody, nie tylko nawóz. Warto dodać do wody aspirynę, która nie pozwoli na namnażanie się bakterii, jak również miedź, np. monetę, zapobiegającą rozwojowi bakterii gnilnych.