Jak wykorzystać sól do czyszczenia?

Opiekun artykułu: nataliam
Advertising
Jak wykorzystać sól do czyszczenia?

Jak wykorzystać sól do czyszczenia?

Podczas domowych porządków wykorzystuje się różne środki do czyszczenia. Zazwyczaj kupne i silnie żrące, a do tego do różnych powierzchni. Jednak trzeba pamiętać, że każdy ma w domu specyfik, który idealnie nadaje się do czyszczenia różnych miejsc i elementów. Specyfikiem tym jest zwykła sól kuchenna.

Advertising
Advertising
  • Czyszczenie wikliny

    Czyszczenie wikliny

    Zazwyczaj nie posiada się w domu bardzo dużej ilości wiklinowych przedmiotów, chyba że jest się fanem tego materiału. Jednak nawet koszyki świąteczne są wykonywane przede wszystkim z takiego tworzywa. Po roku leżenia w szafce mogą być zabrudzone, więc należy je wyczyścić. Zamiast robić to samą wodą, warto dodać do 1 szklanki wody 1 łyżeczkę soli, zamoczyć ścierkę, odcisnąć nadmiar płynu i przemyć. Wiklina będzie wyglądała jak nowa.

  • Na mróz i szron

    Sól potrafi być bardzo dobra w walce z mrozem oraz szronem. Jeśli nie chce się mieć każdego poranka problemu z zamarzniętymi szybami, wystarczy przemyć je gąbką nasączoną wodą z solą. Tak umytą powierzchnię trzeba wytrzeć zmiętą, starą i czarno-białą gazetą, dzięki czemu efekt będzie skuteczniejszy.

  • Szczotka do włosów

    Jeśli nie chce się wyrzucać szczotki do włosów po kilkunastu użyciach, warto o nią odpowiednio zadbać. Takie dbanie wiąże się z zanurzeniem szczotki na 5 – 10 minut w wodzie z solą. Wystarczy 1 litr wody i 1 łyżka soli. Po wyjęciu trzeba dokładnie ją osuszyć. W podobny sposób można odświeżyć szczotkę do mycia podłóg, która bardzo często potrzebuje doprowadzenia do porządku.

  • Zasłonka prysznicowa

    Zasłonka prysznicowa

    Zasłonki prysznicowe oraz sama kabina prysznicowa wymagają często odpowiedniego odświeżenia. Niestety, w wyniku codziennych kąpieli wszystkich domowników łatwo się brudzą, a zacieki z mydła lub szamponu nigdy nie wyglądają estetycznie. Żeby uniknąć czasochłonnego szorowania, wystarczy zmieszać 3 łyżki soli z 1 litrem wody i czyścić zasłonkę lub kabinę przy pomocy szmatki albo gąbki. Pozwolić, aby element dobrze wysechł – i gotowe, a przede wszystkim czyste.

  • Czyszczenie dywanu

    Wyczyszczenie dywanu tak, żeby nie pozostał na nim żaden ślad, to nie lada wyzwanie. Również do tego przydaje się sól, pod warunkiem że połączy się ją z dodatkowymi składnikami. Niezbędne jest zmieszanie soli, boraksu i octu w proporcji 1:1:1. Otrzymaną papkę nakłada się na zaplamione miejsce, pozostawia do wyschnięcia, a następnie sprząta przy pomocy odkurzacza.

  • Na niemiłe zapachy

    Na niemiłe zapachy

    Cebula, czosnek, ryba mają bardzo intensywny zapach, który pozostawia ślad zarówno na dłoniach, jak i na naczyniach. Żeby pozbyć się szybko nieprzyjemnej woni, należy nalać do zlewu ciepłej wody, dodać 1 łyżkę soli i moczyć w niej naczynia przez 30 minut. Nie tylko będą miały ładny zapach, ale również staną się wyjątkowo czyste. Podobny sposób można zastosować do niemiło pachnących rąk. Wystarczy natrzeć je solą i zmyć zimną wodą.