Mycie okien – porady i wskazówki
Mycie okien – porady i wskazówki
Mycie okien nie jest jedną z naszych ulubionych czynności domowych, jednak jest nieuniknioną. Całe szczęście, zazwyczaj okna myjemy około trzech razy do roku, czyli przed Wielkanocą, przed Bożym Narodzeniem oraz w okolicach środka wakacji. Zazwyczaj to wystarcza, żeby okna może nie lśniły, ale były w miarę czyste przez najbliższych parę miesięcy. Właśnie zbliża się Wigilia, a na dworze jeszcze nie ma przymrozków, dlatego też jest to zdecydowanie idealny moment, aby zabrać się za mycie okien. Ile gospodyń domowych, tyle na to sposobów, ale jedne są mniej, a inne bardziej skuteczne. Poniżej poznasz kilka szybkich i dających dobry efekt metod na mycie okien. Dzięki nim może choć trochę polubisz tę czynność i przebrniesz przez nią w miarę lekko i przyjemnie.
Polerować szybę możesz suchą ściereczką z mikrofibry lub też biało-czarną gazetą. Uważaj jednak, by tą drugą nie zarysować szyby.
Jako ściereczek do mycia szyb możesz także użyć starych podkoszulków lub skarpet.
Nie myj w słoneczny dzień
Pierwsza i najważniejsza zasada, którą powinnaś kierować się podczas mycia okien – nie myj ich w słoneczny dzień. W ten sposób łatwiej o zasychanie wody i preparatów na szybie, a w konsekwencji tworzenie się nieestetycznych smug. Tą zasadą powinnaś kierować się także podczas mycia samochodu.
Domowa mikstura
Jeśli jesteś uczulona na kupne środki chemiczne do czyszczenia oraz mycia lub też starasz się być jak najbardziej ekologiczna, możesz wykorzystać do mycia okien domowe mikstury, które sprawdzą się równie dobrze, jeśli nie lepiej, jak te kupne. Wystarczy, że do pojemniczka ze spryskiwaczem (atomizera) wlejesz wodę oraz ocet w proporcji mniej więcej 4:1. Możesz taką miksturę przygotować kilka dni wcześniej, dodając do niej skórkę po cytrynie. Dzięki temu mieszanina otrzyma cytrusowy zapach.
Pamiętaj o ramach
Pamiętaj, że mycie okien nie możesz rozpoczynać od szyb. Jeśli być je wypolerowała, a dopiero potem przypomniała sobie, ze parapety oraz ramy są brudne, to twoja praca byłaby zmarnowana. Dlatego też nie zapomnij, iż mycie okien należy rozpoczynać właśnie od ram. Wyczyść je dokładnie za pomocą gładkiej szmatki i ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Potem delikatnie je przetrzyj do sucha i zabierz się za parapet zewnętrzny.
Stopniowo
Czasami szyby mogą być naprawdę bardzo zabrudzone i nie wystarczy po prostu przetrzeć je wodą z octem. Możesz więc najpierw, niespecjalnie dbając o ruchy dłońmi, przetrzeć okna, by zmyć z nich kurz i brud powstały na przykład z powodu przejeżdżających samochodów, a dopiero potem zabrać się za dokładnie polerowanie, pilnując, by nie pozostawić żadnych esów floresów.
Zawsze do sucha
Jeśli nie chcesz, by na twoim oknie powstały nieestetyczne smugi, musisz wycierać szyby zawsze do sucha. W tym celu użyj ściereczki z mikrofibry albo też ściągaczki wody, jaką używać się do mycia szyb samochodowych. Oba te produkty sprawdzą się bardzo dobrze.