Jak oczyścić zapleśniałe buty?
Jak oczyścić zapleśniałe buty?
Wilgoć, ciepło i brak przewiewu to idealne warunki do rozwoju pleśni. Pojawić się ona może wszędzie – na ścianach pomieszczeń, w łazienkach, a także na niewłaściwie przechowywanej odzieży czy butach. Kiedy okaże się, że twoje ulubione buty zapleśniały, to duży problem – w sumie bezpieczniej byłoby je wyrzucić, ale czasem naprawdę szkoda się ich pozbyć. Wtedy warto spróbować uratować spleśniałe buty. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Kiedy buty pleśnieją?
Trzeba zrobić wszystko, aby pleśń nie miała warunków do rozwoju, a więc właściwie buty przechowywać i nie dopuszczać do ich przemoczenia. Jeśli zaniesiesz buty do wilgotnej piwnicy, prawdopodobieństwo, że tam zapleśnieją, jest duże. Podobnie jeśli wciśniesz je w kąt szafy, nie zadbawszy wcześniej o ich staranne wysuszenie. Buty mogą także zapleśnieć, kiedy przebywasz w terenie, ciągle pada deszcz i nie ma jak wysuszyć swoich rzeczy. Czasem zdarza się nawet, że nowe buty zapleśnieją podczas transportu i w takim stanie trafią do sklepu.
Jak dbać o buty?
Jak widać, profilaktyka jest tu najważniejsza. Buty trzeba chronić przed wilgocią – nie chować, jeśli nie są całkiem suche, i przechowywać wyłącznie w suchych pomieszczeniach. Do pudełek z obuwiem producenci wkładają saszetki z preparatami pochłaniającymi wilgoć – zamiast je wyrzucać, można zbierać i wykorzystać w domu.
Jak suszyć buty?
Butów nie wolno suszyć za blisko źródeł ciepła, a zwłaszcza bezpośrednio na kaloryferze czy na piecu. Mogą ulec uszkodzeniu od gorąca, gdyż skóra przesuszy się i popęka. Jedynym właściwym sposobem suszenia butów jest postawienie ich w ciepłym i przewiewnym miejscu i włożenie do środka zwiniętych gazet. Papier gazetowy doskonale wchłania wilgoć i wyciągnie ją z butów. Gazety należy co najmniej raz dziennie wymieniać, aż buty będą suche.
Czym usunąć pleśń?
Zewnętrzną warstwę nalotu usunie z łatwością woda z mydłem. Musimy jednak pozbyć się pleśni dokładnie, to jest grzyb, a więc wytworzył grzybnię wnikającą głębiej. Grzyby są wrażliwe na wiele związków chemicznych, ale preparaty grzybobójcze nie zawsze są dostatecznie bezpieczne dla ludzi, by ich użyć w domu, a poza tym mogłyby zniszczyć buty. Dlatego warto wypróbować prosty domowy sposób – roztwór wody z octem (w proporcji 1:1). To powinno skutecznie zniszczyć pleśń. Nie stosuj jednak tej metody do ratowania butów zamszowych.
Czynności końcowe
Po umyciu buty należy starannie wysuszyć i wywietrzyć, a następnie zapastować. Jeśli mimo naszych starań pleśń pojawiła się ponownie, a buty pachną stęchlizną, trzeba rozważyć zastosowanie silniejszego środka albo niestety pozbycia się ulubionych butów.