W jaki sposób czyścić przypalone żelazko?
W jaki sposób czyścić przypalone żelazko?
Nawet najlepsze żelazko w toku użytkowania może przypalić się albo zabrudzić. Wiele osób boi się, że oznacza to całkowitą śmierć sprzętu i przeznaczenie go na straty. Im droższe było żelazko, tym większa szkoda. Nie trzeba jednak od razu go wyrzucać. Wystarczy wypróbować jeden z domowych sposobów, a jest duża szansa, że będzie ono dobrze prasowało, bez pozostawiania ciemnych śladów na ubraniach.
Pomocna sól
Czyszczenie srebrnych przedmiotów przy pomocy soli jest ogólnie znanym sposobem. Właściwości soli nadają się tym samym do czyszczenia przypalonego żelazka. Żeby to zrobić, trzeba przygotować gazetę oraz sól. Gazetę rozkładamy na desce do prasowania, a następnie wysypujemy na nią sól. Na początek może być 1 łyżka. Jeśli po tej ilości przypalenie nie zniknie, można nasypać na gazetę kolejną, większą porcję. Tak przygotowaną sól należy prasować na gazecie do momentu zniknięcia przypalenia ze stopy żelazka.
Ocet na gorąco
Wynikające z użytkowania żelazka przypalenia można usuwać również przy użyciu octu. Niezbędna będzie miękka (aby nie zarysować powierzchni) szmatka nasączona octem oraz lekko rozgrzane żelazko. Jeżeli rozgrzeje się ono za mocno, lepiej poczekać, aż nieco przestygnie, żeby nie poparzyć palców. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, należy przemywać przypalone miejsca szmatką aż do usunięcia zabrudzenia. Zdarza się, że sam ocet nie wystarczy, wówczas dobrze jest dodać do niego 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, która wzmocni jego działanie. Warto ją zastosować przy większej powierzchni przypalenia lub przy szczególnie upartych zabrudzeniach.
Ocet i sól
Połączone właściwości soli i octu mogą skutecznie rozprawić się z brązowymi śladami po przypaleniu. Do czyszczenia można przygotować roztwór octu i zwykłej soli w proporcjach 1:1, np. 1 szklanka octu i 1 szklanka soli. Składniki trzeba podgrzać, jednak nie zagotowywać. Zanim pojawią się objawy wrzenia, należy zamoczyć w roztworze szmatkę i przecierać nią żelazko. Można robić to kilka razy, w zależności od tego, jak bardzo jest brudne. Gdy usunie się całe przypalenie, dobrze jest przetrzeć płytę żelazka wodą destylowaną, która zetrze resztki roztworu, aby przy dalszym użytkowaniu nie wydzielał się nieprzyjemny zapach octu.
Woda i ocet
Również woda z octem jest pomocna przy pozbywaniu się zabrudzenia wynikającego z przypalenia. Stosuje się ją od środka żelazka, ponieważ roztwór wody i octu w proporcjach 1:1 należy wlać do zbiornika na wodę. Następnie wystarczy włączyć żelazko i zostawić tak – na bezpiecznej metalowej podstawce – aż do wyparowania substancji. Po odparowaniu zbiornik można napełnić czystą wodą i jeszcze raz poczekać na odparowanie. Takie działanie powinno usunąć nawet starsze zabrudzenia i sprawić, że żelazko znowu będzie czyste, a prasowanie bezproblemowe.