Puszcza Kampinoska – co można tam zobaczyć?
Puszcza Kampinoska – co można tam zobaczyć?
W Polsce można znaleźć liczne tereny zielone. Część z nich znajduje się pod ochroną, tworzy parki narodowe albo krajobrazowe. Jednym z takich terenów jest Puszcza Kampinoska. Piękna, wydająca się niedostępnym terenem, a jednak bliska ludziom dzięki licznym szlakom rowerowym, które pozwalają ją podziwiać.
Historia puszczy
Tereny obecnej Puszczy Kampinoskiej znane były już przed wiekami, chociaż późno zaczęto je eksplorować. Pierwsze osady powstawały nieśmiało w głębi puszczy. Dopiero gdy uznano las za teren królewski, rozpoczęła się wycinka drzew, wyrób smoły, spławianie darów lasu Wisłą do Gdańska. Jednocześnie bogate w zwierzynę tereny zaczęły budzić zainteresowanie władców Rzeczypospolitej – polowali tu Jagiełło, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski. Warto zdawać sobie sprawę, że Puszcza Kampinoska była świadkiem wielu istotnych wydarzeń w dziejach Polski – marszu wojsk na Grunwald, marszu oddziału Jana Dąbrowskiego, ukrywania się powstańców styczniowych. Sprawia to, że teren Puszczy jest jeszcze cenniejszy.
Palmiry
W granicach Puszczy Kampinoskiej wiele jest samotnych mogił, porozrzucanych między drzewami. Jest to pozostałość po ciężkich czasach w historii Polski. Na terenie Puszczy znajduje się również wieś o nazwie Palmiry. Obecnie ma ona smutną sławę. To właśnie na tych terenach w latach 1939 – 1941 Niemcy dokonywali masowych mordów ludności cywilnej przewożonej tutaj z Pawiaka. Miejscowość była elementem tzw. pierścienia śmierci, 5 kilometrów od niej znajduje się cmentarz osób zamordowanych na tym terenie, upamiętniony rzędami białych krzyży.
Brochów
Dobrym miejscem wypadowym na wycieczki po Puszczy Kampinoskiej jest miejscowość Brochów. Również i ją warto odwiedzić, ponieważ znajduje się w niej kilka ciekawych zabytków. Najbardziej rozreklamowanym jest kościół obronny w Brochowie pochodzący z XVI wieku. Ciekawostką jest fakt, że właśnie tu wzięli ślub rodzice Fryderyka Chopina oraz tu został ochrzczony przyszły kompozytor. Poza kościołem znajdują się na terenie Brochowa miejsca pamięci, związane z walkami z czasów II wojny światowej i słynną Bitwą nad Bzurą, która miała miejsce nieopodal.
Kampinos
Puszcza ukrywa wiele skarbów, nie tylko ciekawą florę i faunę, którą można podziwiać na jej terenie, ale także ciekawostki architektoniczne. W miejscowości Kampinos znajduje się drewniany dwór, jedna z drewnianych perełek budowlanych. Mieścił się tu przez jakiś czas sztab dowódcy powstania styczniowego, Zygmunta Padlewskiego. Dodatkiem do dworu jest kościół z XVIII wieku, również drewniany.
Kampinoski Szlak Rowerowy
Po Puszczy Kampinoskiej można poruszać się po wyznaczonych trasach rowerowych. Jest to bardzo atrakcyjna forma rekreacji, a także podziwiania przyrody. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć łosia, który występuje w puszczy oraz jest jej symbolem. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony, posiada liczne postoje, zaopatrzone w wiaty, kosze na śmieci i miejsca na dłuższy odpoczynek z ławkami i stolikami.