Podpaski czy tampony – co wybrać?
Podpaski czy tampony – co wybrać?
Na czas miesiączki każda kobieta może zdecydować czy woli używać podpasek, czy tamponów. Wszystko zależy od własnych preferencji, a czasami – głównie przy tamponach – od budowy narządów wewnętrznych. Starsze dziewczyny i dojrzałe kobiety wiedzą, co najbardziej im odpowiada, jednak dziewczęta, które dopiero zaczęły miesiączkować, powinny poznać wady i zalety obu rzeczy.
Pierwszy środek higieniczny
Dziewczyny, które dopiero rozpoczęły miesiączkowanie, najczęściej decydują się na podpaski. Wynika to głównie z prostoty ich użytkowania, z rad matki oraz z obawy, że tampony mogą przebić błonę dziewiczą, chociaż nie jest to raczej możliwe w czasie ich aplikowania.Podpaski występują w różnych wersjach – ze skrzydełkami, bez, na noc, na dzień, cienkie, grube – lecz wszystkie zakłada się w taki sam sposób, przyklejając do bielizny. Jednak korzystanie z podpasek ogranicza noszenie stringów, o czym warto pamiętać.
Dla aktywnych
Główną zaletą tamponów jest to, że są bardzo dyskretne i nie ograniczają aktywności fizycznej. Kobiety i dziewczęta, które prowadzą aktywny tryb życia, ćwiczą, chodzą na basen będą chwalić sobie ten sposób zabezpieczenia w czasie miesiączki. Nie zmusza on do rezygnacji z codziennych zajęć, a do tego jest bardzo dyskretny. Nie tylko nie widać go, ale nawet nie czuć, jeśli jest dobrze założony.
Aplikowanie tamponu
Niektóre młode dziewczyny obawiają się stosowania tamponów ze względu na związane z nimi mity. Główny z nich do przerwanie błony dziewiczej. Nie dochodzi do tego w trakcie, jednak w niektórych przypadkach może powodować ból. W takiej sytuacji lepiej wybrać jak najmniejszy rodzaj tamponu, który będzie łatwo włożyć.Sytuacją, w której nie powinno się stosować tamponów, są obfite miesiączki, ponieważ wtedy blokuje się usuwanie nie tylko krwi, ale złuszczających się fragmentów błony macicy.
Na dzień, na noc
Tampony na noc mogą być używane, jednak zaraz po przebudzeniu trzeba tampon wyjąć i wymienić na świeży, żeby zużyty nie pozostawał za długo w pochwie. Żeby nie zrywać się od razu po otwarciu oczu wiele kobiet decyduje się na stosowanie tamponów za dnia, a podpasek na noc. Jeżeli wybierze się podpaski przeznaczone na tę porę doby, wówczas są dłuższe i posiadają dłuższe skrzydełka zabezpieczające materiał.
Zachowanie higieny
Tym, o czym trzeba pamiętać niezależnie od tego, którego środka się używa, jest jego wymiana. Częsta wymiana podpasek i tamponów jest istotna zarówno przy obfitym, jak i mniej obfitym okresie. W przypadku podpasek należy zachować odstęp 3 – 4 godzin pomiędzy jedną a drugą, natomiast tampon warto zmienić co 2 godziny, ponieważ ze względu na przebywanie w pochwie szybciej i intensywniej nasiąka krwią.