Paszport – jak go wyrobić?

Opiekun artykułu: wiszkiel
Advertising
Paszport – jak go wyrobić?

Paszport – jak go wyrobić?

Przed wakacjami ruch w urzędach, które zajmują się wydawaniem paszportów, znacznie wzrasta. Wiele osób dopiero miesiąc przed wyjazdem za granicę orientuje się, że stary dokument jest nieważny i trzeba mieć nowy. Warto o tak istotną rzecz zadbać wcześniej, żeby uniknąć późniejszych problemów, ale przede wszystkim dobrze wiedzieć, jak wygląda proces wyrabiania paszportu, aby przejść go szybko i bezbłędnie.

Advertising
Advertising
  • Odpowiednie zdjęcie

    Odpowiednie zdjęcie

    Zanim złoży się wniosek o paszport, należy wykonać odpowiednie zdjęcie, które jest nieodłącznym elementem tego dokumentu. Zdjęcie musi spełniać pełne wymogi, z których warto zdawać sobie sprawę, mimo że każdy zakład fotograficzny wie, jak powinno ono wyglądać. Odpowiednie wymiary zdjęcia paszportowego to 35x45 mm. Sylwetka powinna znajdować się na jasnym tle, przodem do obiektywu, a kadr musi obejmować postać od głowy aż po barki, natomiast fotografowana osoba nie może mieć otwartych ust, oczy za to muszą być otwarte. Niedopuszczalne jest zdjęcie w nakryciu głowy oraz ciemnych okularach, chyba że jest to związane z niepełnosprawnością, wówczas należy dołączyć do wniosku o paszport odpowiednie zaświadczenie. Twarz na zdjęciu powinna być skierowana na wprost i mieć naturalny wyraz twarzy, bez uśmiechu i widocznego uzębienia.

  • Wniosek o paszport

    Wniosek o paszport

    W urzędzie miasta lub w biurze paszportowym danego miasta dostępne są wnioski o wydanie paszportu, które należy wypełnić czytelnym pismem. Wniosek można również ściągnąć ze strony internetowej urzędu. Podaje się w nim podstawowe dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, PESEL, kolor oczu, narodowość. Wypełnia się go drukowanymi literami i składa na końcu własnoręczny podpis, który nie może dotykać ramki ograniczającej miejsce na podpis. Do wniosku powinny być dołączone informacje o niepełnosprawności, o ile taka występuje, oraz ulgach i zniżkach w opłatach, jeśli są posiadane oraz jedno zdjęcie spełniające wymogi urzędowe.

  • Opłaty za paszport

    Opłaty za paszport

    W przeciwieństwie do dowodu, którego wydanie jest bezpłatne, za paszport pobierane są opłaty. Istnieją jednak grupy, którym należą się zniżki: są to dzieci, uczniowie do ukończeniu 18 roku życia, osoby do 26 roku życia posiadające legitymację studencką, emeryci, renciści. Do wniosku o paszport należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty. Pełna wynosi 140 zł, ulgowa 70 zł. Opłatę należy wnieść przed złożeniem wniosku w urzędzie, jeżeli nie dokona się tego wcześniej, wniosek nie zostanie przyjęty do realizacji.

  • Składanie wniosku

    Poza wnioskiem i dowodem wpłaty przy składaniu dokumentów w urzędzie (wnioski przyjmują urzędy miasta, jednak wydawaniem paszportu zajmują się urzędy wojewódzkie) należy mieć ze sobą stary paszport, jeśli wymienia się go na nowy lub dowód osobisty, gdy wyrabia się pierwszy. Jest on niezbędny do porównania danych. Na wydanie paszportu czeka się 30 dni, dlatego dobrze zadbać o to wcześniej niż przed samymi wakacjami. Sam paszport wydawany jest na 10 lat w przypadku dorosłych oraz dzieci po 13 roku życia. Dzieci młodsze mogą otrzymać paszport na okres 5 lat. Zarówno składanie wniosku, jak i odbiór dokumentu musi odbywać się osobiście.