Najciekawsze śląskie zamki

Opiekun artykułu: agau
Advertising
Najciekawsze śląskie zamki

Najciekawsze śląskie zamki

Śląsk słynie z wielu rzeczy, chociaż obecnie najbardziej kojarzy się wszystkim z kopalniami węgla, przemysłem, hutami i tym, co z nimi związane. Umknęło ludzkiej pamięci, że Śląsk, zarówno Górny, jak i Dolny, to również zamki, pałace oraz ich ruiny. Szlak zamków śląskich jest bogaty i obfituje w budynki niezwykłe pod względem tak architektury, jak związanych z nimi historii.

Advertising
Advertising
  • Zamek w Mosznej

    Zamek w Mosznej

    Wygląda niczym zamek z Disneylandu. Zachwyca swoją konstrukcją, kolorem oraz otoczeniem – zamek czy raczej pałac w Mosznej to prawdziwa perła architektury, stworzona dla rodziny Tiele-Wincklerów. Według legendy dotyczącej jego powstania w jego budowie pomagał sam diabeł, z którym właściciel budowli zawarł pakt, gdy chciał zadziwić przybywającego w odwiedziny cesarza Niemiec. Misterne wieżyczki, szerokie schody oraz ogród zachwyciły władcę, tak jak zachwycają do dzisiaj turystów. Niektórych tak bardzo, że decydują się na spędzenie nocy w jednym z pokoi dla gości, nie zważając przy tym na duchy, które nawiedzają korytarze, strasząc nawet najodważniejszych. Do najczęściej wymienianych duchów należą duchy angielskiej guwernantki oraz porzuconej przez właściciela zamku służącej, która powiesiła się w parku.

  • Zamek w Pszczynie

    Zamek w Pszczynie

    Zamek w Pszczynie położony jest w zielonym otoczeniu z dwoma jeziorami w pobliżu i jest jednym z najładniejszych zamków w Polsce. Jego historia związana jest przede wszystkim z księżną Daisy, żoną księcia Jana Henryka Hochberg, księcia pszczyńskiego, który był właścicielem również innego pięknego zamku, znajdującego się w Książu. Pszczyński zamek księżna upodobała sobie szczególnie, często w nim bywała i zarówno on, jak i sama Pszczyna wiele jej zawdzięczają. Dzięki temu znajduje się tu wiele pamiątek, które można oglądać. Mając okazję, warto odwiedzić pszczyński zamek ze względu na jego wyposażenie oraz piękną salę balową.

  • Zamek w Żaganiu

    Zamek w Żaganiu

    Ma już swoje lata, jak większość zamków, i warto zobaczyć jego imponującą konstrukcję. Obecnie mieszczą się w nim różne urzędy, jednak nie stoi to na przeszkodzie, żeby go obejrzeć. Wybudowali go książęta legnicko-głogowscy, lecz często zmieniał właścicieli. Należał nawet do Habsburgów, nic więc dziwnego, że przechodził różne przebudowy. Jego obecny kształt to rekonstrukcja po tym, jak uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej na skutek dewastacji wnętrz i licznych pożarów.

  • Zamek w Namysłowie

    Zamek w Namysłowie

    Pomimo tego, że jest niepozorny, zamek w Namysłowie zasługuje na uwagę. Powstał obok browaru i do dzisiaj jest jego własnością. Jego budowę jako twierdzy otoczonej fosą rozpoczęto jeszcze na początku XIV wieku. Obecnie fosa już nie istnieje, jednak można zauważyć obronny charakter całego zamku zbudowanego na planie prostokąta. Tym, co jest w nim najciekawsze i niepowtarzalne, jest studnia, która znajduje się na dziedzińcu. Jest wsparta na rzeźbionych cokołach, zadaszona oraz ozdobiona licznymi rzeźbami: maszkaronami, lwami, roślinnością. Nawet jeżeli zamek ten nie jest najpopularniejszy, będąc w okolicy, warto się przy nim zatrzymać.