Jak zrobić lampion z wizerunkiem ducha?

Opiekun artykułu: cwanek
Advertising
Jak zrobić lampion z wizerunkiem ducha?

Jak zrobić lampion z wizerunkiem ducha?

Halloween to święto duchów. Z tego powodu dynię można ozdobić nie tylko koszmarnym wyrazem twarzy. Uważa się, że godziną duchów jest północ. I podobno wyłącznie wtedy mogą wracać do świata ludzi, by napawać ich grozą. Nie zapominajmy jednak o Halloween. Przecież wtedy każde straszydło może robić, co mu się żywnie podoba. W końcu ten wyjątkowy dzień, a raczej wieczór w roku należy właśnie do nich. I pewnie dlatego właśnie jedno z nich chciałoby zamieszkać na twoim lampionie z dyni. Uwierz mi na słowo, że nie chcesz rozgniewać ducha. A już zwłaszcza nie wtedy, gdy ma swoje święto. Taki lampion będzie przez niego traktowany jak coś w rodzaju tortu. Dlatego też porzuć pomysł z wycinaniem w warzywie upiornych twarzy, nietoperzy czy wilkołaków i zrób miejsce dla ducha. Zapewne masz już niejakie doświadczenie w wycinaniu innych kształtów, więc wyrzeźbienie paru elementów więcej nie sprawi ci specjalnego problemu. Poniżej znajdziesz instrukcję, która zdecydowanie ułatwi ci pracę. Nie zwlekaj zatem i złóż hołd strasznym duchom, a nie spotkają cię żadne psikusy z ich strony.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

Do przygotowania lampionu będą ci potrzebne:

dynia

noże o różnych rozmiarach (przynajmniej dwa: większy i mniejszy) lub zestaw do rzeźbienia dyni

małe gwoździe

proszek do pieczenia

łyżka

duża miska

świeczka

arkusz papieru

  • Szablon

    Szablon

    Na początek musisz mieć szablon, który pomoże ci odpowiednio wyrzeźbić ducha. Jak łatwo się domyślić, szare pola to obszar, który zostanie przez ciebie wycięty, białe tło to duch, który pozostanie na dyni.

  • Odcinanie pokrywy

    Odcinanie pokrywy

    Gdy będziesz mieć szablon, możesz przejść do dalszych kroków. Na początek odetnij wierzchołek dyni wraz z ogonkiem tak, aby stworzyły razem przykrywkę, która bez problemu przykryje później ozdobę. Nóż powinien być poprowadzony pod skosem. Dzięki cięciu pod kątem będziesz mieć pewność, że ponownie nałożona pokrywka nie wpadnie do środka, a pozostanie oparta na lampionie.

  • Drążenie

    Drążenie

    Przyszedł czas na wydrążenie wnętrza dyni. W tym celu bardzo pomocna będzie łyżka. Dzięki niej uda ci się dokładnie i bez większego wysiłku usunąć wszystkie pestki oraz całość miąższu. Byłoby dobrze, gdybyś wcześniej przygotował sobie miskę, do której będziesz wrzucać zbędne elementy. W ten sposób ograniczysz powstały przy tworzeniu lampionu bałagan do minimum.

  • Dynia po wydrążeniu

    Dynia po wydrążeniu

    Gdy skończysz drążyć wnętrze dyni, powinno się ono prezentować podobnie do tego, które znajduje się na załączonym zdjęciu. Pamiętaj o tym, by w czasie opróżniania środka nie uszkodzić przez przypadek skórki dyni. To mogłoby nieco popsuć efekt końcowy.

  • Mocowanie szablonu

    Mocowanie szablonu

    Teraz przyszedł czas na to, by umieścić na naszej dyni ducha. Na początek będzie to sam szablon, jednak musisz go odpowiednio przymocować. Bardzo przydatnym patentem na to będzie powbijanie wzdłuż linii wyznaczających kształt ducha małych gwoździków.

  • Zbliżenie na gwoździki

    Zbliżenie na gwoździki

    Na fotografii możesz zobaczyć, jak będzie to wyglądało z bliska. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że odbijesz szablon bezpośrednio na dynię.

  • Nacieranie skórki proszkiem do pieczenia

    Nacieranie skórki proszkiem do pieczenia

    Gdy skończysz wbijać gwoździki, czeka cię nowa zabawa. Dla odmiany trzeba będzie powyciągać je wszystkie i ściągnąć kartkę papieru. Następnie weź odrobinę proszku do pieczenia i przetrzyj nim powierzchnię dyni. Nie jest to konieczna czynność, ale z pewnością ułatwi ci nieco pracę, gdyż sprawi, że dziurki po gwoździach staną się bardziej widoczne.

  • Łączenie punktów

    Łączenie punktów

    Aby ułatwić sobie wycinanie wzoru, możesz wcześniej połączyć ze sobą kropki tak, by kształt ducha stał się wyraźniejszy. Przypomina to nieco zabawę z czasów przedszkolnych, ale zdecydowanie ułatwi wycinanie.

  • Wycinanie

    Wycinanie

    Gdy dynia jest już tak przygotowana, możesz rozpocząć wycinanie wzoru. W trakcie tej pracy postępuj bardzo ostrożnie, dokładnie i powoli. Jak wiadomo każda praca z ostrym narzędziem daje możliwość nabycia paru ran „bitewnych”, co sprawi, że późniejsza praca będzie bardzo nieprzyjemna i może nawet bolesna. I oczywiście nawet najmniejszy błąd popełniony w trakcie wycinania może sprawić, że cała dotychczasowa praca pójdzie na marne, a wycinanie trzeba będzie zacząć od nowa.

  • Gotowy lampion

    Gotowy lampion

    Po zakończeniu pracy nad wzorem zadbaj o to, by wnętrze dyni było czyste. W tym celu usuń z niego wszelkie skrawki i wiórki, które miały prawo się tam dostać w czasie wycinania ducha. Gdy skończysz, pozostało już tylko zamieścić we wnętrzu lampionu świeczkę, zapalić ją i nałożyć pokrywkę. Gotowe.