Najważniejsze szczepienia dla kota
Najważniejsze szczepienia dla kota
Kot domowy, jak każde zwierzę, które żyje z ludźmi i często bywa zabierane wraz z rodziną w podróż, powinien posiadać odpowiednie szczepienia. Są one wykonywane z myślą o jego zdrowiu oraz o zdrowiu przebywających w jego otoczeniu osób. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze szczepienia, o których powinni pamiętać właściciele kotów.
Obowiązkowe szczepienia
Wśród szczepień znajdują się zarówno obowiązkowe, jak i nieobowiązkowe. Małe kociaki powinny być zaszczepione przeciwko wirusowi kociej opryszczki, który może powodować liczne i długotrwałe komplikacje. Kolejnym obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie przeciwko kaliciwirusowi. Przenosi się on drogą kropelkową i może powodować problemy z całym układem oddechowym kota, które doprowadzą do skrócenia jego życia. Obowiązkowe jest również zaszczepienie kota przeciwko wirusowi rihnotracheitis. Jest to na tyle poważna choroba, że bez szczepienia może powodować utratę wzroku.Wykonując szczepienia, trzeba pamiętać, żeby trzymać się określonych terminów. Pierwsze należy zrobić, gdy kociak ma 6 – 8 tygodni, kolejne po 10 – 12 tygodniach i 14 – 16 tygodniach.
Nieobowiązkowe szczepienia
Nie wszystkie koty często wychodzą na zewnątrz, niektóre w ogóle. W takiej sytuacji nie trzeba szczepić pupila na wszystko. Jest część chorób, na które nie będzie narażony. W związku z tym domowy kocur lub kotka nie musi być koniecznie szczepiony przeciwko chlamydii, białaczce kociej, zapaleniu otrzewnej oraz wściekliźnie. To ostatnie szczepienie teoretycznie nie jest potrzebne tak często, jak u psów. Jednak warto je wykonać – pierwszy raz gdy kot ma 16 tygodni, a następnie powtarzać co 3 lata. Należy je także wykonać przed wyjazdem z pupilem na wakacje.
Jakie koty szczepić?
Koty, które przebywają tylko w domu, są mniej narażone na pewne choroby, jednak nie oznacza to, że całkowicie bezpieczne. Niektóre infekcje przenoszą się drogą kropelkową, więc nawet siedząc przy oknie albo na balkonie, kot może zostać zarażony. Podobnie może się stać w drodze do weterynarza i w jego gabinecie. Z tego powodu, dla bezpieczeństwa i zdrowia pupila, lepiej nie zwlekać i zaszczepić niezbędnymi szczepionkami. Szczególnie dotyczy to kociąt, które są delikatne i najbardziej narażone na choroby.Koty, które wychodzą często na zewnątrz, a nawet znikają na kilka dni, konieczne powinny być szczepione.
Jakich kotów nie szczepić?
Domowe koty, choć mogą być szczepione w pełnym wymiarze, niekoniecznie muszą. Warto zapytać weterynarza, które szczepienia będą przydatne, a które nie. Koty takie nie powinny przyjmować szczepionki przeciwko białaczce kociej, ponieważ może ona doprowadzić do pojawienia się nowotworów złośliwych.
Szczepieniom nie powinno się również poddawać kotów, które mają alergię lub nie tolerują środków farmakologicznych.