Kontrola zdrowia psa – jak to robić?
Kontrola zdrowia psa – jak to robić?
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność z posiadania pupila, ale również obowiązki. Wyprowadzanie go na spacer oraz karmienie to jedne z nich. Równie ważne jest dbanie o zdrowie pupila, żeby towarzyszył właścicielowi jak najdłużej. Oznacza to obserwowanie psa i sprawdzanie co jakiś czas stanu jego zdrowia, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Zachowanie psa
Pierwszym, co należy obserwować, jest zachowanie psa. Jeśli jest niespokojny albo pokazuje objawy bólu, np. przy wstawaniu, nie pozwala dotknąć pewnych miejsc swojego ciała lub jest bardzo osowiały, to pierwszy znak, że dzieje się coś niepokojącego i najlepiej skonsultować swoje obserwacje z weterynarzem, który zbada zwierzaka.
Psi pysk
Sprawdzanie stanu pyska, uzębienia i dziąseł pozwoli ustrzec psa przed chorobami dziąseł, jak również utratą zębów. Należy wyrobić sobie nawyk zerkania na to, co dzieje się w pysku pupila. Sprawdzanie polega na rozchyleniu delikatnie warg psa i przyjrzeniu się jego dziąsłom, jak również językowi i stanowi uzębienia. Język i dziąsła powinny być różowe. Zaczerwienienie dziąseł może wskazywać na stan zapalny.Gdy wyczuje się, że pupilowi bardzo brzydko pachnie z pyska, również należy na to zwrócić uwagę. Może być to związane z postępującą próchnicą.
Psie uszy
Kontrolowanie uszu psa i ich prawidłowego wyglądu jest bardzo łatwe. Wystarczy odsłonić uszy, jeśli są klapnięte lub częściowo zakryte sierścią i sprawdzić kanały uszne. Nie powinno być w nich żadnej ropy, wyprysków ani zanieczyszczeń. Niezbędne jest również okresowe czyszczenie uszu, najlepiej u weterynarza.
Pod ogonem
Warto zajrzeć również pod psi ogon. Należy sprawdzić, czy nie ma w okolicach odbytu płynnego kału. Mogłoby to oznaczać, że zwierzak cierpi na biegunkę, która jest dla psów nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna.
Zadbana sierść
Równie uważnie, jak wszystkim częściom ciała trzeba przyjrzeć się sierści pupila. Jeżeli jest gładka i lśniąca to znak, że pies nie ma niedoborów witamin ani minerałów. Trzeba także przejechać po jego sierści, żeby sprawdzić, czy nie ma żadnych wybrzuszeń ani guzów. Pomaga to także odkryć ewentualne kleszcze. Muszą one być natychmiastowo usunięte, gdyż powodują groźne dla psa choroby.Należy również przyglądać się, czy pies nie drapie się przesadnie, ponieważ może to świadczyć o obecności pcheł.