Co zrobić, gdy pies boi się burzy?
Co zrobić, gdy pies boi się burzy?
Pies odbiera świat inaczej niż człowiek. Wrażliwy słuch oraz węch dostarczają zwierzęciu informacji, które są dla nas często niedostępne, a poza tym zupełnie inna jest skala jego wrażliwości na bodźce. Dlatego to, co dzieje się podczas burzy, u wielu psów powoduje silny lęk. Grzmoty, błyskawice, fale deszczu bijące o szyby czy dach, wiatr, zmieniony zapach powietrza mogą wywołać silny niepokój, a jeśli nie będziemy z psem postępowali w odpowiedni sposób, strach będzie narastał. Co zrobić, gdy pies boi się burzy, dowiesz się z tego artykułu.
Gdy pies boi się burzy
Nietrudno się zorientować, że nasz pies boi się burzy. Gdy usłyszymy pierwsze grzmoty, a zwierzak kręci się z podkulonym ogonem, szukając miejsca, gdzie mógłby się schować, skomli, piszczy i cały się trzęsie, sprawa jest jasna. Przerażony pies może stać się agresywny, niszczyć sprzęty domowe, załatwiać się pod siebie. W takim przypadku psu koniecznie trzeba pomóc.
Czego nie należy robić?
Bardzo często traktujemy swoje zwierzaki, w tym psy, jak członków rodziny, a więc odruchowo chcemy przestraszonego psa przytulić i pocieszyć. W ten sposób jednak nie pomagamy zwierzęciu, ale robimy mu krzywdę. Dla psa jest to jednoznaczny komunikat, że jego zachowanie jest chwalone i tym samym utrwalamy lękowe zachowania. Nie powinno się również karcić psa i krzyczeć na niego, w ten sposób tylko pogłębimy jego strach.
Jak pokonać strach psa przed burzą – sposób pierwszy
Aby uwolnić psa od strachu przed burzą, trzeba zignorować jego lękowe zachowania i samą nawałnicę. Odwracamy uwagę zwierzęcia, dając mu ulubioną zabawkę, bawiąc się z nim albo ucząc czegoś nowego, przy czym należy nagradzać jego postępy w stopniu większym niż zwykle. W ten sposób powstaną pozytywne skojarzenia i pies powoli przestanie bać się burzy.
Jak pokonać strach psa przed burzą – sposób drugi
Psa można również do burzy przyzwyczaić. Potrzebne nam będzie do tego nagranie z odgłosami burzy. Odtwarzamy je zwierzęciu przy doskonałej pogodzie, najpierw bardzo cicho, potem stopniowo coraz głośniej. Po pewnym czasie pies przestanie reagować na odgłosy burzy i lęk ustąpi.
Gdy potrzebne są leki
Czasem jednak strach psa jest tak silny, że mimo naszych prób nie udaje się nad nim zapanować. Wtedy trzeba zwierzęciu podać przepisane przez lekarza weterynarii środki uspokajające. Przerażonego psa należy zostawić w spokoju i pozwolić mu na ukrycie się w wybranym przez niego miejscu, na przykład w łazience. Lęk może w końcu ustąpić, ale z tak wrażliwym psem trzeba pracować dłużej.