Czego nie powinno się robić w środę popielcową?

Opiekun artykułu: kargoo
Advertising
Czego nie powinno się robić w środę popielcową?

Czego nie powinno się robić w środę popielcową?

Środa popielcowa, która wypada w 2015 roku 18 lutego, jest w kalendarzu chrześcijan dniem pokuty. Jest to czas żałowania za grzechy, rozmyślań oraz początek Wielkiego Postu, który prowadzi do świąt wielkanocnych. Cały okres postu jest istotny i zachęca do różnego rodzaju wyrzeczeń, jednak w środę popielcową szczególnie trzeba wystrzegać się pewnych rzeczy.

Advertising
Advertising
  • Ograniczenie jedzenia

    Ograniczenie jedzenia

    Najważniejsze zaostrzenie środy popielcowej dotyczy jedzenia. W czasie trwania tego dnia wymagane jest przestrzeganie postu i spożycie jedynie 3 posiłków. Żaden z nich nie powinien składać się z mięsa, które jest całkowicie zakazane. Wyjątkiem są jedynie osoby starsze, chore oraz dzieci poniżej 14 roku życia. Inne osoby powinny w tym dniu zrezygnować z kotletów, kiełbas i pozostałych produktów mięsnych. Dwa posiłki w czasie trwania tego istotnego dnia powinny być lekkie, natomiast jeden może być bardziej sycący. Najlepiej, aby wszyscy domownicy odczuwali w tym dniu lekki głód.

  • Brak alkoholu

    Brak alkoholu

    Środa popielcowa to również wstrzymanie się od napojów alkoholowych – od piwa po mocniejsze rodzaje, w tym wódkę. Najlepiej byłoby wystrzegać się go przez całe 40 dni Wielkiego Postu, jednak jeżeli nie chce się podejmować takiego zobowiązania, warto chociaż w czasie Popielca wstrzymać się od spożywania tzw. napojów wyskokowych.

  • Brak zabaw

    Brak zabaw

    Wielki Post to czas zadumy oraz rozmyślań nad sensem męki Chrystusa i własnym życiem. Środa popielcowa, która go rozpoczyna, kończy jednocześnie karnawał – czas zabawy i szaleństwa. Oznacza to, że tego dnia nie powinno się już organizować imprez, lecz poddać zadumie związanej z liturgią i mszą, która obowiązuje tego dnia każdego katolika. Wstrzymanie się od hucznych imprez obowiązuje przez cały post i powinno być bezwzględnie przestrzegane. Obecnie jest to działanie zalecane przez Kościół, jednak nie jest już karane tak, jak bywało dawniej, kiedy za organizowanie lub uczestniczenie w zabawach w czasie postnym była wymierzana kara. Było to również bardzo potępiane społecznie.

  • Brak seksu

    Brak seksu

    Nie tylko jedzenie, picie i zabawa powinny być w tym dniu wstrzymane. Parom zaleca się wstrzemięźliwość także w życiu seksualnym oraz powstrzymanie się od niego na czas środy popielcowej. O ile w czasie całego postu przed świętami wielkanocnymi jest to zalecane, ale nie nakazane, o tyle dniu, w którym ma on swój początek, Kościół sugeruje całkowity brak współżycia. Ma to być symbolem oczyszczenia i umartwienia nie tylko duszy, ale i ciała.