Jeździectwo – podstawowe pojęcia

Opiekun artykułu: annwil
Advertising
Jeździectwo – podstawowe pojęcia

Jeździectwo – podstawowe pojęcia

Jeździectwo, jak każda inna dziedzina, ma swoje specyficzne pojęcia, których znajomość może okazać się bardzo cenna, gdy zaczynamy swoją przygodę z tą dziedziną sportu. Niektóre z przydatnych określeń z tej dziedziny wyjaśniamy w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Rząd jeździecki

    Rząd jeździecki

    Rząd jeździecki składa się z ogłowia oraz siodła. Ogłowie (inaczej uzda) to rzemienie, które zakładamy na głowę konia wraz z kiełznem, aby możliwe było kierowanie zwierzęciem podczas jazdy wierzchem. Typowym kiełznem jest wkładane koniowi do pyska wędzidło. Kiełzno łączą z ręką jeźdźca wodze. Uzda umożliwiająca prowadzenie konia lub przywiązanie go bez użycia ogłowia z wędzidłem to kantar. Siodło przytrzymywane jest przez opasujący konia popręg.

  • Chody koni

    Chody koni

    Najwolniejszy chód konia to czterotaktowy stęp. Szybszy jest dwutaktowy, rytmiczny kłus. Trzytaktowy, szybki chód konia to galop. Najszybszy jest czterotaktowy cwał.

  • Jeździec

    Jeździec

    Jeździec nosi specjalne spodnie bez szwów po wewnętrznej stronie, co zapobiega otarciom, tak zwane bryczesy. Łydkę jeźdźca ochraniają sztylpy, a głowę kask, czyli toczek. Układ ciała jeźdźca na koniu, umożliwiający zachowanie równowagi i kontrolowanie zwierzęcia, to tak zwany dosiad. Półsiad to dosiad, dzięki któremu odciążany jest grzbiet zwierzęcia; stosuje się go w przypadku młodych koni, podczas jazdy terenowej i skoków przez przeszkody. Rytmiczne unoszenie się jeźdźca podczas jazdy kłusem to anglezowanie.

  • Nauka jazdy konnej

    Nauka jazdy konnej

    Do nauki jazdy konnej służą maneż, czyli ujeżdżalnia, oraz lonża – specjalna linka o długości około 15 metrów, umożliwiająca prowadzenie konia po okręgu.

  • Ujeżdżanie i konkursy

    Ujeżdżanie i konkursy

    Zawody w konkurencji ujeżdżenia odbywają się na czworoboku, a w skokach przez przeszkody – na parkurze. Zawody WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) to jedna z konkurencji olimpijskich, obejmuje konkurs ujeżdżenia, skoków przez przeszkody oraz próbę terenową.

  • Przeszkody

    Przeszkody

    Pionowa przeszkoda złożona z kilku ułożonych w jednej płaszczyźnie drągów to stacjonata. Przeszkoda składająca się z dwóch stacjonat o zbliżonej wysokości nazywa się okser. Przeszkodą crossową (terenową) jest na przykład bankiet (uskok terenu pokonywany jednym skokiem).

  • Inne pojęcia

    Inne pojęcia

    Wysokość konia mierzy się w kłębie (najwyższy punkt grzbietu konia, na którym opiera się siodło). Folblut to koń pełnej krwi angielskiej, a wałach – wykastrowany ogier. Narowy to negatywne, nabyte zachowania konia. Jeden z typowych końskich narowów to tak zwane tkanie – koń rytmicznie przenosi ciężar ciała z jednej nogi na drugą i porusza głową w przód i w tył. Koń ochwacony cierpi na zapalenie tworzywa kopytowego spowodowane na przykład niewłaściwym żywieniem albo pozostawieniem zgrzanego zwierzęcia na zimnie.