Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji końskich kopyt?
Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji końskich kopyt?
Znane powiedzenie mówi, że „bez kopyt nie ma konia”. Dlatego o końskie kopyta należy starannie dbać, aby nie dopuścić do rozwinięcia się chorób, które narażają konia na cierpienie i uniemożliwiają wykonywanie przez niego jego zadań. Jeśli jako troskliwy właściciel konia mamy nie dopuścić do tego, by okulawione, bezużyteczne zwierzę trafiło kiedyś do rzeźni, powinniśmy pielęgnacji końskich kopyt poświęcić sporo czasu.
Czyszczenie kopyt
Wewnętrzną część kopyta konia czyścimy codziennie za pomocą kopystki. Metalowa część służy do zeskrobywania błota, a szczoteczka do usuwania innych zanieczyszczeń. Należy być ostrożnym, aby podczas czyszczenia nie uszkodzić podeszwy. Zaniedbanie czyszczenia kopyt może doprowadzić do gnicia strzałki, niebezpiecznej infekcji bakteryjnej. Poza czyszczeniem kopyt należy także dbać o to, aby koń miał w boksie czystą ściółkę. Dla zdrowia kopyt konieczna jest także codzienna porcja ruchu.
Mycie kopyt
Za pomocą gąbki i specjalnej szczoteczki myjemy część zewnętrzną kopyta wodą z dodatkiem szarego mydła. Jest to konieczne przed nałożeniem środka do pielęgnacji kopyt. Zanim zaaplikujemy taki środek, kopyto trzeba starannie osuszyć. Niektóre preparaty można stosować na wilgotne kopyto.
Natłuszczanie kopyt
W celu ochrony i odżywienia kopyt należy je natłuszczać, w przeciwnym razie będą się kruszyć. Stosuje się w tym celu odpowiednie preparaty w postaci żelu lub oleju. Nakładamy je pędzelkiem na ścianki kopyta, strzałkę i podeszwę. Powinno się to robić codziennie. Można kupić gotowe środki albo zastosować rozgotowane siemię lniane.
Dziegciowanie kopyt
Dziegieć chroni kopyta przed wilgocią i gniciem i wzmacnia je. Stosuje się go zapobiegawczo kilka razy w tygodniu, gdy tylko pojawią się objawy utraty spoistości kopyta.
Werkowanie kopyt
Nieodzownym zabiegiem jest werkowanie kopyt, które należy przeprowadzać co 4 – 6 tygodni. Robi to wykwalifikowana osoba zajmująca się podkuwaniem koni i struganiem kopyt. W warunkach naturalnych konie same ścierały sobie powierzchnię kopyta i nie potrzebowały żadnych zabiegów. Gdy kopyta ze względu na to, że konie poruszają się po twardej nawierzchni, muszą być chronione podkowami, nie mogą się samoistnie ścierać. Dlatego co pewien czas należy zdjąć podkowę, oczyścić kopyto i wyrównać je, a potem podkuć konia na nowo.
Choroby kopyt
Jeśli nie będziemy dbać o kopyta konia, rozwiną się choroby. Gnicie strzałki to infekcja bakteryjna spowodowana brakiem higieny i ruchu, a także zaniedbaniem werkowania kopyt. Jeżeli do puszki kopytowej na skutek nadepnięcia konia na ostry przedmiot, na przykład drut albo szkło (nagwożdżenie kopyta), dostaną się bakterie, może się rozwinąć ropne zapalenie tworzywa kopytowego. Przyczyną infekcji może także być zagwożdżenie kopyta na skutek nieumiejętnego podkuwania konia, kiedy zbyt głęboko wbity gwóźdź uszkodzi miękką, wrażliwą część kopyta. Z kolei ochwat to niebakteryjne zapalenie tworzywa kopytowego spowodowane przeciążeniem konia albo złymi warunkami. Jeśli koń stoi na mokrej ściółce albo wilgotnym pastwisku, może się rozwinąć rzekomy rak strzałki.