Jakie żelazko kupić?

Opiekun artykułu: jackstratford
Advertising
Jakie żelazko kupić?

Jakie żelazko kupić?

Prasowanie ubrania kiepskim żelazkiem potrafi solidnie zdenerwować. Możesz to robić kilka minut, kilka razy przejeżdżając po powierzchni, a ta za nic w świecie nie stanie się gładka i zagniecenia ciągle będą widoczne. Innym problemem może być niewydajny system dysz, które dają mało pary, a także szybko się zapychają, czy stopa żelazka wykonana z podatnych na zarysowania materiałów. Jak się przed tym uchronić i wybrać dobre żelazko? Pierwszą sprawą, o jakiej trzeba pamiętać, jest to, aby wybrać żelazko dobrej jakości, najlepiej znanego i zaufanego producenta. Mając pewność, że wybieramy spośród porządnego sprzętu, trzeba będzie się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli nie możesz się zdecydować, to skorzystaj z poniższych porad.

Advertising
Advertising
  • Zwykłe żelazka parowe

    Zwykłe żelazka parowe

    Najpopularniejszym wyborem są zwykłe żelazka, które oferują w miarę dobrą jakoś prasowania, zachowując swoje kompaktowe wymiary oraz stosunkowo niewielką cenę. W miarę dobre żelazko tego rodzaju można kupić już za 200 zł. Unikajmy żelazek, które kosztują w granicach 100 zł, gdyż są one najczęściej bardzo kiepskiej jakości. Skuteczność prasowania takim żelazkiem zależy tak naprawdę od tego, ile pary będzie w stanie wytworzyć. Duże znaczenie ma rozmieszczenie dysz parowych, a także ich jakość. Warto używać do nich przefiltrowanej wody, by dysze nie zapchały się kamieniem, gdyż wtedy ich użyteczność drastycznie spadnie. Oferowane są żelazka o różnej mocy. Ma ona jednak odbicie jedynie w szybkości nagrzewania do danej temperatury i nie wpływa w żaden sposób na jakoś prasowania.

  • Żelazka bezprzewodowe

    Żelazka bezprzewodowe

    Jeśli irytuje cię plątający się kabel, możesz sobie ułatwić życie, kupując żelazko bezprzewodowe. Minusem takiej opcji jest to, że dosłownie co chwilę będziesz zmuszony do odkładania żelazka na stanowisko ładowarki, by mogło się ponownie nagrzać. Przy odrobinie wprawy uda ci się zaplanować prasowanie tak, by w żaden sposób cię to nie ograniczało, ale niektórych może to denerwować. Jest oczywiście opcja podłączenia kabla na stałe, jednak nie po to przecież kupujemy bezprzewodowe żelazko.

  • Żelazka systemowe

    Żelazka systemowe

    Jeśli naprawdę dużo prasujesz, pomyśl o znacznie lepszej inwestycji. Żelazka systemowe posiadają osoby zbiornik na wodę, w którym wytwarzana jest para. Jest ona dostarczana za pomocą gumowego przewodu do żelazka, co sprawia, że masz możliwość prasowania ze stałym strumieniem pary. Takie prasowanie jest niezwykle szybkie oraz przyjemne. Wystarczy raz przejechać po tkaninie, by była ona doskonale gładziutka. Problemem jest to, że cała ta machina zajmuje naprawdę dużo miejsca i potrzebny będzie dodatkowy stojak. Ze względu na gruby wąż doprowadzający parę, utrudnione jest również manipulowanie żelazkiem. Taki rodzaj żelazka nie nadaje się do szybkiego prasowania jednej koszulki przed wyjściem. Długo się ono nagrzewa i swoje zalety uwidacznia dopiero podczas długiego, żmudnego prasowania wielu ubrań.