Jak wyczyścić ekspres do kawy?

Opiekun artykułu: podczerwien
Advertising
Jak wyczyścić ekspres do kawy?

Jak wyczyścić ekspres do kawy?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy z ekspresu. Aby jednak te chwile wiązały się z czymś przyjemnym, a nie przykrym, konieczne będzie zadbanie o to, by ekspres był w naprawdę dobrej kondycji. W innym przypadku dosyć szybko zajdzie on kamieniem, a w jego elementach zbierze się brud oraz muł z wody. Nie trzeba przeprowadzać tutaj doświadczeń empirycznych, aby się domyślić, iż kawa z takiego ekspresu będzie najzwyczajniej w świecie okropna. Jeśli chcesz nie zepsuć sobie porannego rytuału i wciąż cieszyć się kawą, przeczytaj poniższe porady.

Advertising
Advertising
 • Pozbądź się resztek kawy

  Pozbądź się resztek kawy

  Jeżeli zaczynasz wyczuwać, iż twoja kawa nie smakuje jak dawniej i wcale nie jest to winą jej producenta, możesz powoli skłaniać się do wyczyszczenia ekspresu. Prawdopodobnie jest on już znacznie zabrudzony, co zmienia smak i zapach napoju. Zlej pozostałości kawy z ekspresu i przepłucz go czystą wodą. Pozbądź się także wszystkich odpadków, resztek oraz zużytych elementów.

 • Przepłucz octem

  Przepłucz octem

  Jak wiadomo nie od dziś, ocet nie jest wyłącznie składnikiem przetworów na zimę. Znakomicie nadaje się również do... sprzątania, jest to bowiem znakomity odkamieniacz i środek czyszczący. Użyjemy go więc i tutaj, aby pozbyć się zalegających w ekspresie zanieczyszczeń, z kamieniem na czele. Przygotuj roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 (jedna szklanka wody i jedna szklanka octu) i wlej go do zbiornika na wodę. Włącz ekspres, tak jakbyś chciał zrobić kawę, i w momencie, gdy roztwór znajdzie się w instalacji ekspresu, wyłącz urządzenie z prądu. Pozostaw ekspres w ten sposób przez 15 minut, aby wszelkie zanieczyszczenia zdążyły się rozpuścić.

 • Pozbądź się zanieczyszczeń

  Pozbądź się zanieczyszczeń

  Teraz, gdy już kamień oraz inne osady zdążyły się rozpuścić, zlej cały roztwór octu z ekspresu. Dzięki temu, iż ocet został rozcieńczony, jego zapach nie jest tak intensywny, jednak pozostawienie nawet niewielkiej ilości w przewodach ekspresu będzie skutkowało zmianą smaku kawy, co jest oczywiście niedopuszczalne. Gdy już cały ocet będzie zlany z ekspresu, wlej sporą ilość wody i przepłucz ekspres. Dla pewności możesz zastosować podobny trick, jak w przypadku octu, czyli pozostawić wodę w instalacji przez 15 minut, bądź powtórzyć cały proces jeszcze raz.

 • Przygotuj kawę

  Po tak wykonanych czynnościach twój ekspres powinien być już w nienagannym stanie, a kawa, którą przygotujesz, powinna być dobra w smaku, bez naleciałości jakichkolwiek innych posmaków ani woni. Jeśli jednak chcesz być pewien w 100%, zlej pierwszą kawę do zlewu i przygotuj następną. Teraz na pewno nie zawiedziesz się jej smakiem. Czyść ekspres regularnie, nie tylko wtedy, gdy poczujesz, że coś jest z nim nie tak. Dzięki temu czyszczenie będzie znacznie prostsze i bardziej efektywne.