Które dokumenty wymienić po ślubie?
Które dokumenty wymienić po ślubie?
Ślub i wesele to dla wielu par radosne święto, planowanie i tylko minimalne myślenie o formalnościach. Jednak po wypowiedzeniu sakramentalnego „tak”, zachodzi potrzeba dopełnienia rzeczy, których wymagają przepisy prawne. Oznacza to wycieczki do różnego rodzaju urzędów. Dotyczy do przede wszystkim kobiet, jeżeli przyjmują nazwisko męża, chociaż są również rzeczy, o których pamiętać powinni także panowie.
Dowód osobisty
Najważniejszym dokumentem do wymiany po ślubie jest dowód osobisty. Musi on zawierać nowe nazwisko oraz adres zameldowania, o ile nastąpiła jego zmiana. Aby ubiegać się o nowy dowód osobisty, należy zgłosić się z wypełnionym wnioskiem do urzędu miasta. Poza wnioskiem trzeba mieć przy sobie zdjęcia, zrobione według wymogów formalnych, o wymiarach 3,5 x 4,5 centymetra. Przydaje się również odpis aktu urodzenia oraz odpis aktu zawarcia małżeństwa, w którym będzie informacja o aktualnie posiadanym nazwisku. Procedura wyrabiania dowodu trwa maksymalnie 30 dni, chociaż niejednokrotnie można go odebrać wcześniej. Obecnie wydanie dowodu jest bezpłatne.
Prawo jazdy
Jeżeli posiada się prawo jazdy, również ono będzie musiało zostać wymienione. Również w przypadku wymiany tego dokumentu należy dostarczyć odpowiednie fotografie o wymiarach 4,5 x 3,5 centymetra i przedstawiające lewy profil. Dodatkowo należy dołączyć do wniosku o nowe prawo jazdy ksero starego prawa jazdy i dowody uiszczenia opłaty skarbowej, czyli 10 złotych oraz komunikacyjnej w wysokości 70,50 złotych. W prawie jazdy niezbędne będzie podanie nie tylko nowego nazwiska, ale także nowego numeru dowodu osobistego.
Paszport
Nawet jeżeli nie planuje się w najbliższym czasie wyjazdu zagranicznego, lepiej wymienić paszport. Osobom, które wymieniają go tuż po ślubie, bywa oferowana niższa suma za wymianę, co wynika z ilości dokumentów, które i tak muszą wyrobić od nowa. Do wymiany paszportu trzeba przygotować dowód opłacenia niezbędnej sumy, dwa zdjęcia przedstawiające ubiegającą się osobę z przodu, w wymiarach 3,5 x 4,5 centymetrów oraz dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdza zarówno tożsamość, jak i posiadanie obywatelstwa polskiego.
Urzędy i banki
Również w urzędzie skarbowym trzeba zmienić dane osobowe. Nie wymaga to odwiedzania „skarbówki”, ponieważ NIP-3, który informuje o zmianach, jest możliwy do wypełnienia w urzędzie miasta lub gminy, przy odbiorze dowodu osobistego. Urząd ten jest odpowiedzialny za przesłanie aktualizacji do drugiej instytucji. Nie należy zapominać także o zmianie danych w bankach oraz w funduszach emerytalnych, co zazwyczaj jest szybką procedurą trwającą ledwie 15 minut.
Przychodnia lekarska
Uaktualnienie zmian w przychodni lekarskiej dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy zmienia się miejsce zamieszkania i konieczna jest zmiana przychodni. Wówczas należy na uzyskanym w byłej przychodni formularzu napisać oficjalną rezygnację, a w nowej przychodni wypełnić wniosek o chęci korzystania z jej usług, wyborze lekarza rodzinnego, położnej i pielęgniarki.