Jak zwiększyć szanse na przeżycie katastrofy lotniczej?
Jak zwiększyć szanse na przeżycie katastrofy lotniczej?
Chyba każdy spotkał się kiedykolwiek z informacją, że podróż samolotem jest najbezpieczniejszą formą podróży. Świadczą o tym jednoznacznie wszelkie statystyki. Mimo wszystko nie tak trudno sobie wyobrazić usterkę samolotu, która sprawi, iż cały ten kawał żelastwa runie z dużej wysokości na ziemię. Te obawy odzwierciedlają się przecież w strachu podróżników i znacznie bardziej przemawiają do nich tragiczne wizje rodem z filmów niż jakieś suche dane na temat wypadków. Katastrofy zdarzają się niezwykle rzadko i w razie większości z nich nie jesteśmy w stanie nic zrobić, aby przeżyć, gdyż jest to od nas niezależne, lecz mimo to warto wiedzieć, jak zachowywać się w momencie zagrożenia, np. podczas awaryjnego lądowania. To może uratować nam życie.
Zarezerwuj miejsce obok wyjścia awaryjnego
Rezerwując miejsce w samolocie, nie kieruj się jedynie tym, gdzie będzie ci wygodniej. Pomyśl także o tym, z którego miejsca będzie najbliżej do drzwi ewakuacyjnych. Możesz przejrzeć, gdzie takowe znajdują się w danym typie samolotu i zarezerwować miejsca zaraz koło niego. Dzięki temu w razie wypadku szybko wydostaniesz się na zewnątrz. Poczytaj także o tym, w jaki sposób otwierać wyjścia awaryjne.
Ubranie
Duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma to, w co się ubierzemy. Postaw na odzież, która nie jest wykonana z łatwopalnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem będą ciuchy bawełniane lub wełniane. Wełna ma również tę zaletę, że w kontakcie z wodą nie traci swoich właściwości izolacyjnych, więc jeśli wybierasz się w podróż, która przewiduje przelot nad morzem lub oceanem, to postaw na wełnę.
Usiądź z tyłu
Statystyki z wypadków lotniczych dają nam łatwo do zrozumienia, iż to, gdzie usiądziemy w samolocie, ma ogromne znaczenie. Ponad 40% więcej osób przeżywało katastrofę, jeśli zajęło tylne miejsca. To bardzo ważne, szczególnie biorąc pod uwagę kontekst psychologiczny. Niektórym bowiem wydaje się, że miejsca w tyle samolotu są gorsze, mniej wygodne albo po prostu dla biedniejszych. Po pierwsze to nieprawda, a po drugie, miejsce z tyłu może uratować ci życie.
Słuchaj porad personelu
Jeżeli istnieje zagrożenie wypadkiem, zawsze stosuj się do zaleceń personelu, nawet jeśli polecenia wydają ci się dziwne lub nielogiczne. To profesjonaliści, którzy potrafią zachować zimną krew i dobrze ocenić sytuację.
Zapnij pasy
Pasy bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku samochodów, odgrywają tutaj ważną rolę. W momencie gdy samolotem zacznie rzucać na wszystkie strony, zachowasz swoją pozycję, a twoje ciało nie zachowa się jak bezwładny taran demolujący wszystko wokół.
Przyjmij bezpieczną pozycję
Mogłoby się wydawać, że podczas uderzenia samolotu o ziemię najbezpieczniej będzie siedzieć wyprostowanym. To błąd. Dużo bezpieczniejsza jest pozycja z głową między kolanami. Przyłóż klatkę piersiową do ud, a głowę schowaj między ramionami i kolanami. Stopy połóż płasko na podłodze. W ten sposób zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo i zwiększasz szansę przeżycia.