Jak wykonać piękne zdjęcia Księżyca?
Jak wykonać piękne zdjęcia Księżyca?
Pięknie błyszczący na niebie Księżyc zachęca do podziwiania, obserwacji, do wyobrażeń, co kryje się na Srebrnym Globie. Zachęca też do uwieczniania go na zdjęciach, choć ku rozpaczy fotografów-amatorów zazwyczaj na zdjęciach jest tylko blaskiem, który nie ma żadnego konkretnego kształtu. Aby zrobić dobre zdjęcia Księżyca, trzeba poznać kilka przydatnych zasad, które znajdują się w poniższym artykule.
Niezbędny statyw
Bez statywu dobre zdjęcie Księżyca może okazać się nieosiągalne. Czas wykonywania fotki nie jest zbyt długi, jednak chcąc sfotografować ziemskiego satelitę, zazwyczaj chce się uwiecznić szczegóły jego wyglądu. Statyw ułatwi umieszczenie aparatu w jednej pozycji, bez drgnięć i ruchów, które mogłyby spowodować zamazanie obrazu i brak osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Warto również zakupić kabel do zdalnego wyzwalania migawki.
Niezbędny teleobiektyw
Każdy, kto próbował uwiecznić Księżyc zwykłym aparatem, zna zdziwienie towarzyszące późniejszemu oglądaniu zdjęć – na niebie Księżyc był duży, a na zdjęciu ledwie kuleczka. Żeby zrobić dobre zdjęcie, wyraźne, z zachowaniem wielkości, niezbędny jest teleobiektyw. Nie trzeba zaciągać długów na kupno takiego teleobiektywu. Wystarczy średnio drogi, ale o parametrach minimum 300 mm.
Światło Księżyca
Problemem przy fotografowaniu kuli na nocnym niebie jest jej światło, które powoduje, że na zdjęciu zamiast wyraźnego okręgu znajduje się rozmazana plamka, dziwny okrąg albo coś, co tylko częściowi przypomina Księżyc. Poradzenie sobie ze światłem odbijanym przez naturalnego satelitę jest trudne, zwłaszcza dla początkujących fotografów. Bardziej doświadczeni sugerują, aby ustawić opcje aparatu na „światło dzienne”. Jednak jest to tylko sugestia, gdyż najlepiej sprawdzi się eksperymentowanie z ustawieniami światła – jedne i te same, stałe parametry aparatu, mogą nie sprawdzić się przy fotografowaniu takiego obiektu. Początkującym zalecamy sprawdzenie za pierwszym razem następujących ustawień:
* 1/125-1/250,
* ISO 100,
* przesłona f/11.
Ostatnie kroki
Po pierwszych ustawieniach przejść do ustawienia autofocus. Aparat z teleobiektywem wycelować prosto w księżyc – w pełni lub w innej fazie – i sprawdzić, czy ostrość jest odpowiednia. Włączyć autofocus, nie dotykając przy tym niczego. Następnie wystarczy użyć automatycznej migawki i wykonać piękne zdjęcia, warte wywołania.