Jak zostać doktorantem na uczelni?

Opiekun artykułu: salama
Advertising
Jak zostać doktorantem na uczelni?

Jak zostać doktorantem na uczelni?

Po zakończeniu studiów jednolitych lub magisterskich masz szansę rozpocząć swoją karierę naukową i zostać doktorantem. Możesz pisać swoją rozprawę poza uczelnią lub też pozostać na niej jako słuchacz studiów doktoranckich (III stopnia). Studia te trwają cztery lata i jesteś wtedy zarówno studentem – chodzisz na zajęcia, zaliczasz je i zdajesz egzaminy, jak i naukowcem – musisz prowadzić swoje własne badania potrzebne do napisania rozprawy, a także poniekąd wykładowcą – prowadzisz ćwiczenia dla studentów niższych roczników. Dlatego też jeśli zależy ci tylko na prestiżowym tytule „doktor” i skrócie od niego przed nazwiskiem, przemyśl to dobrze, gdyż studia doktoranckie to okres czteroletniej, wytężonej pracy. Jeśli zaś jesteś na nie zdecydowany, sprawdź, co należy zrobić, żeby zostać doktorantem na uczelni.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że każda uczelnia, a nawet każdy wydział, rządzi się własnymi prawami. Sprawdź więc, jakie stawia się wymagania wobec studenta, który chce dostać się na studia III stopnia.

  • Przemyśl to wcześniej

    Jeśli chcesz dostać się na studia doktoranckie zaraz po ukończeniu studiów jednolitych lub magisterskich, powinieneś pomyśleć o tym znacznie wcześniej. Tak naprawdę walkę o miejsce na studiach III stopnia zacznij już na początku swojego studiowania. Jak przekonasz się w kolejnych krokach, bardzo ważne jest szybkie uświadomienie sobie, że chcesz zostać doktorantem.

  • Występuj

    Występuj

    Pierwszym krokiem prowadzącym do dostania się na studia doktoranckie jest uczestnictwo w konferencjach naukowych. Możesz to robić już od pierwszego roku studiów, zwłaszcza że bardzo często organizowane są spotkania przeznaczone tylko dla studentów i/lub doktorantów.

  • Publikuj

    Publikuj

    Drugą ważną kwestią, która wraz z wystąpieniami stworzy twój dorobek naukowy, jest publikacja własnych artykułów. Dobrze, żebyś publikował w tzw. czasopismach punktowanych, ale pamiętaj, że najważniejsze jest samo doświadczenie pisania artykułów naukowych. Dlatego też kiedy wykładowca pochwali twój tekst, spróbuj wysłać go chociażby do czasopisma uczelnianego. Nie daj się zdominować przez pogoń za punktami.

  • Bądź aktywny

    Podczas rekrutacji na studia III stopnia bardzo często sprawdza się, czy student udzielał się w projektach badawczych, kołach naukowych lub jakichś innych formach działalności, np. długotrwałym wolontariacie. Warto więc być aktywnym, to na pewno zaprocentuje w przyszłości.

  • Ucz się języków

    Zazwyczaj komisja rekrutacyjna bierze również pod uwagę twoją znajomość języków obcych i punktuje ją, jeśli przedstawisz certyfikat zdania egzaminu językowego na poziomie nie niższym niż B2 (najczęściej przyznaje się za to punkty wówczas, gdy przedstawisz certyfikaty zdania egzaminów z dwóch różnych języków).

  • Projekt badawczy

    Projekt badawczy

    Ostatnią, ale i najważniejszą rzeczą, będzie przygotowanie projektu badawczego. Musi on być interesujący oraz przygotowany bardzo rzetelnie, tak aby komisja rekrutacyjna zobaczyła w tobie potencjalnego naukowca. Zostaniesz również zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i tam będziesz poddany ocenie. Członkowie komisji mogą zapytać o zagadnienia związane z twoim tematem badań, ale mogą także dopytywać o sam projekt. O przyjęciu cię na studia III stopnia zadecyduje więc dorobek naukowy, aktywność, wyniki w nauce, projekt oraz końcowa rozmowa. Powodzenia!