Jak zorganizować gotycki ślub?

Opiekun artykułu: arasek
Advertising
Jak zorganizować gotycki ślub?

Jak zorganizować gotycki ślub?

Śluby w stylu gotyckim nie są najpopularniejsze w Polsce, jednak wielbiciele takiej subkultury z powodzeniem mogą zorganizować przyjęcie nawiązujące do ich upodobań. O to przecież chodzi, aby ślub oraz wesele były dostosowane do własnych pasji i wyglądały tak, jak chce młoda para, a nie inni. Jeśli gotyk jest tym, co najbardziej Ci odpowiada, podpowiemy z chęcią, co zrobić, aby wesele w tym stylu było niesamowite.

Advertising
Advertising
  • Stroje pary młodej

    Stroje pary młodej

    Pierwszym, o co warto zadbać, są stroje dla pary młodej. Pan młody powinien zaopatrzyć się w elegancki frak, najlepiej czarny, który jest uniwersalnym kolorem, a do tego odpowiada standardom gotyckiej mody. Panna młoda ma większe pole do popisu, ponieważ damska moda gotycka jest niezwykle rozbudowana. Można zdecydować się na długą, zabudowaną suknię w stylu wiktoriańskim z dużą ilością koronek albo na sukienkę w stylu gothic lolity z licznymi kokardkami. Jeżeli panna młoda nie chce szaleć za bardzo, wystarczy długa spódnica oraz gorset – czarny, purpurowy, fioletowy. Dodatki mogą być jeszcze bardziej fantazyjne, ponieważ w gotyckim stylu aż roi się od ciemnych welonów, koronowych parasolek, kolczyków z motywem krzyży i czaszek, bransoletek, koronkowych rajstop oraz rękawiczek, które urozmaicą ślubny strój.

  • Miejsce na uroczystość

    Miejsce na uroczystość

    Gotyckie kościoły nie są trudne do znalezienia, choć nie każdy jest odpowiednio mroczny na gotyckie wesele. Prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniej sali weselnej. Trudno wyobrazić sobie, aby taki ślub odbył się w zwykłej restauracji, dlatego poszukiwania odpowiedniego lokum są nieco trudniejsze. Najlepiej rozglądać się za salami w zamkach gotyckich, spotykanych często na Pomorzu i Śląsku, stylizowanymi salami, starymi kamienicami adaptowanymi na użytek publiczny, wieżami sprzed wieków, które z dodatkiem odpowiednich dekoracji dopasują się do gotyckiego ślubu.

  • Oprawa muzyczna

    Oprawa muzyczna

    Bardzo ważna jest oprawa muzyczna gotyckiego wesela, która nie może, a przynajmniej nie powinna być taka, jak na zwykłym weselu. Wybrać można muzykę klasyczną, gothic rock, muzykę elektroniczną, tworząc z nich playlistę dopasowaną do każdego etapu uroczystości weselnych.

  • Kolory uroczystości

    Kolory uroczystości

    Gotycki ślub powinien mieć odpowiednie dodatki i kolorystykę. Wszelkie jasne, pastelowe barwy są nie dla niego. Lepiej sprawdzą się czerwienie, fiolety, czernie, białe lub srebrne dodatki, aksamitne obrusy oraz wyraziste serwetki. Na zaproszeniach oraz winietkach można użyć mroczniejszych emblematów, nawet czaszek. Zastawa powinna być cięższa niż zwykła, zdobiona – co dotyczy zarówno talerzy, jak i sztućców i kieliszków.

  • Pora na ślub

    Ślub i wesele w stylu gotyckim nie pasuje do wiosny oraz pełni lata, gdyż powinno być pełne nostalgii, romantyzmu i melancholii. Znacznie lepiej sprawdzą się jesienne miesiące, zwłaszcza listopad, który jest szczególnie pełen zadumy oraz nadchodzącego chłodu zimy. Wyznaczając termin ślubu, trzeba uprzedzić gości, jaki jest styl uroczystości, żeby nie czuli się zaskoczeni.