Jak zdiagnozować depresję młodzieńczą?

Jak zdiagnozować depresję młodzieńczą?
Postrzeganie młodości przez dorosłych jako beztroskiego życia, okresu wolnego od odpowiedzialności i swoistej idylli ma sens jedynie w ich mniemaniu. U nastolatków wygląda to zupełnie odmiennie i często maluje się w czarnych kolorach. I tylko perspektywa czasu pozwala ludziom odbierać młodość jako sielankę. Dziecko, dojrzewając, zaczyna napotykać na swojej życiowej drodze coraz to trudniejsze do przeżywania emocje i uczucia. Spotyka się bowiem z bezradnością wobec niebezpieczeństw świata, otaczającego je społeczeństwa, a przede wszystkim ze strony rówieśników. Beztroskie dotąd dziecko, rzucone w dorosłe życie, traci grunt pod nogami. Stąd u wielu nastolatków pojawia się brak pewności siebie, nerwowość, chorobliwa nieśmiałość oraz szereg innych dysfunkcji natury psychicznej. Tak zbudowana odrębność, jeśli w porę nie zostanie zauważona, z reguły owocuje depresją młodzieńczą.
Przyczyny depresji u młodych
Główną przyczyną depresji, często nieświadomą, jest utrata dzieciństwa. Dołączając do tego może zbyt szybkie niżby się dziecko spodziewało dojrzewanie i odgórny przymus zrozumienia przez nie seksualności człowieka w obliczu jego niegotowości, rodzi szok, który w konsekwencji prowadzić może do stanów depresyjnych. Powiększone piersi u 10 czy 11 letniej dziewczynki nie są chlubą i niczym, czym mogłaby się pochwalić przed koleżankami. Niezadowolenie z wyglądu swojego ciała to główna przyczyna mogącej pojawić się depresji u młodych nawet około 11 roku życia. Nieprzygotowany mózg nie nadążając za pędzącym w dojrzewaniu ciałem, często płata figle. Nieuświadomiona chęć powstrzymania tego pędzącego pociągu i cofnięcia czasu bywa przerażająca dla wielu młodych, którzy popadają w trudne stany psychiczne. Do przyczyn depresji dołączają się problemy w szkole związane z przyjaźnią, miłością, nauką oraz trudności w komunikacji z rodzicami.
Co może świadczyć o depresji
Dziecko dotknięte depresją cechują różnego rodzaju zaburzenia. Spójrzmy na te najbardziej powszechne.
* Zaburzenia nastroju.Młody człowiek przejawiać może niestabilność emocjonalną. Smutek, euforia czy obniżony nastrój mogą pojawiać się u niego naprzemiennie.
* Lęk przed przyszłością.U młodych taki lęk może wystąpić z racji szerszego już poznania otaczającego ich świata, rozczarowań, zawodów oraz frustracji związanych z codziennością.
* Poczucie niskiej wartości.
* Trudności z samodyscypliną.
* Wybuchy agresji.
* Brak dbania o wygląd lub przesadne zwracanie na niego uwagi.
* Trudności w nauce.
* Problemy z jedzeniem (niezdrowe jedzenie, objadanie się, jadłowstręt, przesadne dbanie o wagę ciała).
* Trudności w odnalezieniu przyjemności.
* Przekonanie o swoim niepowodzeniu przy większości podejmowanych działań.
* Samookaleczenie się, myśli samobójcze, grożenie samobójstwem.
* Wiele dolegliwości somatycznych nie mających potwierdzenia w badaniach lekarskich.