Jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z komputera?
Jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z komputera?
Obecnie dzieci bardzo szybko uczą się korzystać z komputerów – sprzęt elektroniczny taki jak tablety, dotykowe telefony komórkowe oraz laptopy otacza je na co dzień, jest częścią ich świata od maleńkości, dlatego nie można się dziwić, że nasze pociechy swobodnie i bez żadnych problemów korzystają z komputerów już od wczesnych lat dzieciństwa. Trudno im tego zabronić, wszak wszystko jest obecnie skomputeryzowane, a obsługa takiego sprzętu to prawie konieczność w większości zawodów. Jednak co zrobić, aby nasze kilkunastoletnie dziecko korzystało z komputera bezpiecznie? Sprawdź kilka porad i wprowadź je w życie.
Kontrola rodzicielska
Choć prywatność to rzecz święta, małe dzieci należy kontrolować. Nie robimy tego ze względu na naszą ciekawość bądź chęć uprzykrzenia im życia, ale ponieważ zależy nam na ich bezpieczeństwie i chcemy je chronić w każdy możliwy sposób. To, co możesz zrobić w pierwszej kolejności, to założenie na komputerze, z którego korzysta dziecko, kontroli rodzicielskiej. To takie narzędzie, które pozwoli ci zablokować dostęp do pewnych stron internetowych lub gier. Sama wybierzesz, jakie to będą witryny. Możesz również za pomocą kontroli rodzicielskiej ustawić czas korzystania z komputera, a także monitorować, co twoje dziecko robiło. Ta ostatnia opcja jest dość kontrowersyjna i nie musisz z niej korzystać, jednak ma ona także swoje zalety.
Ustalenie zasad
Najlepiej, gdybyś ustaliła z dzieckiem zasady korzystania z komputera. Chodzi przede wszystkim o to, abyś sama wytłumaczyła mu, z jakich stron wolałabyś, aby nie korzystało oraz ile czasu dziennie może spędzać przed komputerem. Kontrolowanie tego czasu jest naprawdę istotne. Dziecko powinno mieć również inne rozrywki poza korzystaniem z Internetu, jak chociażby czytanie książek czy jakąś formę aktywności fizycznej. Możesz także umówić się ze swoją pociechą, iż do komputera może zasiąść tylko po zjedzeniu obiadu oraz odrobieniu pracy domowej. To uczciwa umowa, której obie strony powinny przestrzegać. Jednocześnie sama pamiętaj, iż komputer nie może stanowić formy niani. Nawet jeśli danego dnia jesteś zajęta i nie masz zbyt wiele czasu dla swojego dziecka, to i tak nie pozwalaj mu siedzieć przed komputerem dłużej niż to było umówione.
Omówienie bezpieczeństwa w sieci
Żadne dziecko nie lubi, gdy mu się czegoś zabrania i w myśl powiedzenia „zakazany owoc smakuje najlepiej” często dąży do tego, aby zakazy łamać. Nie możesz więc zabronić czegoś dziecku w gniewie lub bez wytłumaczenia, dlaczego to robisz. Powinnaś najpierw omówić z brzdącem zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wytłumacz mu, jakie zagrożenia tam na niego czekają i wyjaśnij, że chcesz go przed nimi uchronić. Poproś też, aby nigdzie nie podawał swoich prawdziwych danych, żeby z nikim obcym nie umawiał się na spotkania, nie podawał swojego numeru telefonu oraz żeby odłączał kamerkę internetową podczas korzystania z komputera. Warto też, abyś umówiła się z nim, że powiadomi cię za każdym razem, kiedy ktoś obcy będzie próbował się z nim skontaktować.
Rozmawiaj z dzieckiem
Dużo bardziej istotna od kontroli rodzicielskiej jest rozmowa. To z niej możesz dowiedzieć się tego wszystkiego, co zapewni ci „szpieg” zainstalowany na komputerze twojego dziecka. Każdego dnia zapytaj dziecko, co robiło, kiedy korzystało z Internetu, w co grało, z kim rozmawiało. Postaraj się tylko, aby nie był to rodzaj przesłuchania, a raczej przyjacielskiej pogawędki – tylko wówczas dziecko nie poczuje, że jego prywatność jest narażona. Zapytaj o to, jaki wynik uzyskało podczas gry albo co słychać u kolegi, z którym rozmawiało na czacie. Pokażesz dziecku, że interesujesz jego aktywnością, a ono samo chętniej będzie ci o wszystkim mówiło.