Jak zadbać o akumulator w zimie?

Opiekun artykułu: zenia
Advertising
Jak zadbać o akumulator w zimie?

Jak zadbać o akumulator w zimie?

Wszyscy znamy ten widok, towarzyszący pierwszym większym zimowym mrozom. Zamieć śnieżna, temperatury tak niskie, że najchętniej zostalibyśmy cały dzień pod ciepłą puchową kołderką, a tu przed naszym oknem sąsiad rozpaczliwie próbuje odpalić auto. Wszelkie próby spełzają na niczym i słyszymy ostatnie pojękiwania rozrusznika. Rozładowany akumulator. Następne pół godziny to czas spędzony przez naszego sąsiada na podłączaniu kabli rozruchowych, ładowaniu akumulatora za pomocą innego auta i odmrażaniu sobie dłoni, stóp oraz nosa. Jak zabezpieczyć się przed podobną udręką?

Advertising
Advertising
  • Kontroluj na bieżąco

    Sprawdzaj swój akumulator co jakiś czas w ciągu całego roku. Sprawdź poziom elektrolitu, poziom naładowania akumulatora oraz wartości prądu w układzie. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, udaj się do mechanika. Gdy stwierdzisz, że akumulator jest w kiepskim stanie, wymień go na nowy jeszcze przed nadejściem większych mrozów. Jeśli jest z nim coś nie tak podczas dodatnich temperatur, to możesz mieć pewność, że gdy przyjdą minusowe, będziesz miał problemy.

  • Ogrzej go

    Ogrzej go

    Za wszelką cenę nie doprowadzaj do wychłodzenia akumulatora. Niskie temperatury obniżają jego sprawność nawet o połowę, co może wystarczyć do tego, by skutecznie cię uziemić i uniemożliwić ci podróż. Jeśli masz możliwość, trzymaj samochód w garażu, a jeśli chcesz wybrać się na dłużej na zakupy, np. do galerii, to wybierz tę z parkingiem podziemnym. Powinno być tam trochę cieplej. Jeśli nie masz garażu, postaraj się izolować akumulator za pomocą koca czy styropianu. Niektórzy kierowcy wyciągają akumulator na noc z auta i zanoszą do domu, lecz jest to dość kłopotliwe rozwiązanie,

  • Dbaj o czystość akumulatora

    Smaruj regularnie wazeliną techniczną klemy oraz bolce akumulatora. Odpowiednie przewodnictwo jest niezbędne, by mógł on sprawnie działać. Dbaj również o to, by był utrzymany w czystości. Zabrudzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, a to narazi cię na niepotrzebne wydatki. Ograniczona będzie również jego sprawność, a w zimie musi być ona na wysokim poziomie.

  • Wyeliminuj źródła poboru prądu

    Wyeliminuj źródła poboru prądu

    Podczas odpalania samochodu wyłącz wszelkie odbiorniki prądu – radio, nawigację, światła czy wycieraczki. Cała moc akumulatora będzie teraz potrzebna do poruszenia rozrusznika, a co za tym idzie, do uruchomienia silnika. Proces ten wymaga bardzo dużo energii i musi być na nim skumulowana. Potrzebne ci rzeczy włącz dopiero po odpaleniu silnika. Nie przesadzaj również z nadmiernym poborem prądu. Aby alternator mógł naładować akumulator do wartości sprzed odpalenia, będzie potrzebne sporo czasu, nawet do kilkudziesięciu minut. Unikaj jazdy na krótkich trasach.