Jak dokładnie wysprzątać samochód na wiosnę?
Jak dokładnie wysprzątać samochód na wiosnę?
Wiosna to piękna pora roku, podczas której cała natura budzi się do życia po zimie i warto byłoby ją odpowiednio przywitać. Na przykład... czystym samochodem. Wiosenne porządki powijany wszak objąć nie tylko dom i ogród, ale także właśnie nasze auto, w którym przecież spędzamy nieraz bardzo dużo czasu. Jeżeli brak ci do tego motywacji, pomyśl sobie, jak cudownie będzie zaczynać dzień od przyjemnej drogi do pracy, spędzonej w czystym i pachnącym samochodzie. To powód raczej emocjonalny, lecz nie moglibyśmy się obyć oczywiście bez powodu racjonalnego. Samochód po zimie i jej ciężkich warunkach wymaga solidnej konserwacji, aby nie naciągnął nas na dodatkowe koszty. O co należy zadbać, aby zapewnić sobie spokój?
Pozbądź się pozostałości po zimie
Zima to nie tylko czas białego puchu, który kojarzy nam się raczej z czymś przytulnym, ale również czas soli, sypanej w zastraszających ilościach na nasze drogi w celu ich odśnieżenia i pozbycia się lodu. W parze z solą idzie piasek, a ani jedno, ani drugie nie wpływa dobrze na stan naszego samochodu. Nie chodzi tu już nawet o stan karoserii, na której mogą pojawić się odpryski i rysy, ale o elementy metalowe podwozia, ulegające przez to korozji. Wiadomym jest, jak niebezpieczne jest przeżarcie elementów, które mają za zadanie zapewnić nam bezpieczną jazdę, więc postaraj się pozbyć pozostałości soli z podwozia oraz nadwozia, a w razie konieczności zabezpiecz specjalnym preparatem antykorozyjnym elementy metalowe podwozia. To być może dość duży wydatek, lecz w porównaniu z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw i tak wypada blado.
Wilgoć
W czasie zimy w środku auta zbiera się dość duża ilość wilgoci, co oczywiście jest zrozumiałe, bowiem komuż chciałoby się dokładnie osuszać buty ze śniegu przed wejściem do środka. Myślimy głównie o tym, by jak najszybciej dostać się do środka i ogrzać. Zalegająca wilgoć jest przyczyną m.in. zaparowanych szyb, więc warto się jej pozbyć, dokładnie osuszając wnętrze. Pozbędziesz się nie tylko wilgoci, ale i nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii, dla których jest ona idealnym siedliskiem. Podczas sprzątania wnętrza otwórz wszystkie drzwi i pozwól mu się wywietrzyć. Dobrze będzie wyjąć też dywaniki i wystawić na słońce.
Konserwacja
Po okresie zimowym, gdy klimatyzacja nie była używana tak często, dobrze będzie zająć się jej odgrzybianiem. Podobnie zrób ze wszystkimi nawiewami. Możesz użyć do tego specjalnych preparatów, które w łatwy sposób zaaplikujesz nawet w trudno dostępne miejsca. Sprawdź także stan wycieraczek i pozbądź się z przedniej szyby zabrudzeń, które mogłyby zarysować jej powierzchnię. Jeżeli posiadasz skórzaną tapicerkę, zabezpiecz ją specjalnymi środkami natłuszczającymi. Wiosna jest okresem bardzo dużych amplitud temperatur, więc niezabezpieczona skóra może łatwo popękać.