Jak zacząć rozmowę o seksie z nastolatkiem?
Jak zacząć rozmowę o seksie z nastolatkiem?
Rozmowa z nastolatkiem o seksie nie jest łatwym tematem. Wiadomo, że żyjemy nadal w kulturze, dla której jest to temat tabu. Tym bardziej staje się to trudne z prostego powodu, jakim jest brak takiej rozmowy z naszymi rodzicami. Od pierwszej miłości i pierwszego mocniejszego bicia serca niedaleka jest droga do pierwszego razu. Trudno liczyć więc na szkołę, telewizję czy informacje z internetu, by zostały doradcą dziecka w kwestii seksualności. Informacje mogą nie zdążyć na czas dotrzeć do nastolatka. Jako rodzice mamy obowiązek stanąć na wysokości zadania i przekazać swojemu dziecku wiedzę w tej kwestii.
Dwa modele
Możesz żyć w modelu, gdzie Twój dorosły świat będzie widocznie oddzielony od świata dojrzewającego dziecka. Zamknąć się tym samym na jego pytania, niewiedzę i trudności w zdobywaniu informacji. Możesz jednak żyć na całkiem dobrej stopie z buntowniczym nastolatkiem i dawać mu siebie. Najważniejsze jest zaufanie, bez którego żadna rozmowa nie będzie miała sensu. I pamiętaj, że nie musisz rozmawiać z dzieckiem o technikach seksualnych, ale tylko i wyłącznie o seksie. Rozmowa powinna zacząć się od tematu uczuć, wartości moralnych i samego okresu dojrzewania.
Uszanuj naturalny wstyd nastolatka
W szczególności dziewczęta wprawiają się w poczucie wstydu za pojawienie się owłosienia w okolicach intymnych czy pierwszą miesiączkę. Temat wymaga szczególnej ostrożności. Uszanować należy ich niezbyt akceptujący stosunek do owych nowości i zachować wielką skromność na początek rozmów. Najlepiej podsunąć wtedy fachową literaturę i dać córce czas, by zaakceptowała swoją kobiecość. Chłopcy miewają w tym czasie nocne polucje. O fakcie tym trudno rozmawiać z synem, gdyż on sam zapewne o tym nie powie. Dlatego tak istotna jest naturalnie wypływająca rozmowa z dziećmi na temat tego, jak zmienia się nasze ciało w okresie dojrzewania, z czym można się spotkać. Nie unikajmy przy tym nazywania rzeczy po imieniu.
Przy okazji
Trudno mówić, wyjaśniać i precyzować się, określając sztywno dzień i godzinę poważnej rozmowy. „Chodź, siądź, a teraz Ci powiem …” brzmi śmiesznie. Najlepiej jest wykorzystać sprzyjające sytuacje. Zamiast głowić się nad tym, kiedy to zrobić, poszukaj dobrej okazji, by przekazać informacje o środkach antykoncepcyjnych, AIDS, menstruacji, dniach płodnych, chorobach wenerycznych czy ciąży. Taki naturalny sposób daje lepsze wyniki.
Bądź swobodny
W wypowiedziach stosuj swobodny ton, taki jak zwykle, by nastolatek nie odczuł w Tobie sztuczności. Jeżeli tyko zaczniesz, z pewnością będzie wiedział, że można z Tobą rozmawiać o sprawach intymnych i że nie zamykasz się na nie. Tak czyniąc, możesz być pewny, że Twoje dziecko będzie się do Ciebie zwracało ze swoimi problemami.