Jak zachęcić nastolatka do czytania książek?
Jak zachęcić nastolatka do czytania książek?
Nie jest żadną tajemnicą, iż dziecko do czytania książek trzeba zachęcać od wczesnego dzieciństwa. Tylko tak możemy mu pokazać wspaniały świat literatury. Jeśli nie czytamy dziecku na dobranoc, sami również nie pokazujemy mu się z otwartą książką, to nie możemy się potem dziwić, że kiedy wyrasta na nastolatka, nie bardzo garnie się do tej czynności i zdecydowanie woli przeczytać streszczenie lektury lub też obejrzeć jej adaptację, niż brać się za nią w całości. Teraz, po latach, kiedy dziecko jest już w szkole gimnazjalnej, może być nam ciężko zachęcić je do czytania przed snem czy w wolnym czasie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy tego próbowali. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.
Nie zmuszaj
Po pierwsze dziecka, a już w szczególności nastolatka, nie można do niczego zmuszać. Jest on teraz w takim wieku, że każdą bardziej natarczywą zachętę może uznać za przymus oraz zamach na jego wolność. Tak niestety działają nastolatki i często uważają swoich rodziców za wrogów, a nie przyjaciół oraz opiekunów. Z tych też powodów nie stawiaj dziecku warunków, nie próbuj go natarczywie przekonywać i nie dawaj szlabanu na komputer czy telewizor tylko po to, by zaczęło czytać książki, bo to po prostu nie poskutkuje.
Dawaj mu przykład
Musisz mu pokazać, że czytanie jest rozrywką oraz przyjemnością i że ciebie zajmuje. Staraj się, by twój nastolatek widział cię z książką w ręku podczas odpoczynku czy też zaraz przed snem. Może to skłoni go, by samemu spróbować. Poza tym, możesz namówić go także poprzez dyskretną rekomendację książki. Nie reklamuj jej wprost, a jedynie wspomnij o jakimś ciekawym wątku fabuły niby mimochodem. Wykorzystaj zainteresowania swojego dziecka i uderz w jego słaby punkt, na przykład zainteresowanie jakimś krajem, kulturą, teoriami spiskowymi czy malarstwem. Taka subtelna rekomendacja może dać pozytywne skutki.
Zabierz go do biblioteki
Tak jak już powiedziano, dziecka nie można do niczego zmuszać. Nie możesz więc nastolatka siłą zaciągnąć do biblioteki i kazać mu wybierać jakąś książkę. Możesz jednak użyć skutecznego podstępu. Podczas wspólnego spaceru czy też zakupów albo załatwiania spraw na mieście udaj, że właśnie przypomniało ci się, że musisz oddać albo wypożyczyć jakąś książkę czy też zapłacić opłatę składkową za ten rok. Wybierz tę bibliotekę miejską, która ma największe zbiory. Kiedy już będziecie w środku, poproś swojego syna lub córkę, aby się rozejrzał/a, ponieważ może ci zejść trochę czasu. Nastolatek, choćby z nudów, zacznie chodzić pomiędzy regałami i może znajdzie coś interesującego dla siebie.
Kup mu książkę
Najmniej subtelnym sposobem namawiania do czytania jest rzecz jasna po prostu kupno książki. Być może sposób nie jest zbyt delikatny, ale tonący brzytwy się chwyta. Poza tym właśnie ta metoda, gdy inne nie podziałają, może okazać się skuteczna, jeśli tylko dobrze wybierzesz książkę. Pamiętaj, że wiek nastoletni jest najtrudniejszy, ponieważ każdy nastolatek jest inny. Jeden w wieku 13 lat z chęcią czytałby jeszcze bajki, a drugi z kolei woli już poważniejsze tytuły. Sama musisz zdecydować, do której grupy należy twoje dziecko. Oto przykłady książek, które mogą spodobać się młodzieży i są dość uniwersalne:
* Seria Harry’ego Pottera,
* Seria Lemony Snicket,
* Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz,
* Książki Doroty Terakowskiej,
* Pretty Little Liars.