Jak zaaranżować oświetlenie w sypialni?

Opiekun artykułu: ibak
Advertising
Jak zaaranżować oświetlenie w sypialni?

Jak zaaranżować oświetlenie w sypialni?

Dobór oświetlenia w sypialni jest bardzo ważny, aby pomieszczenie to mogło spełnić właściwie swoje funkcje. Na ogół nie tylko się tu śpi i odpoczywa, ale nieraz pracuje. Dlatego potrzebujemy w sypialni różnorodnego oświetlenia. Jak zaaranżować oświetlenie w sypialni, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
 • Jakiego światła potrzebujemy w sypialni?

  W strefie wypoczynku dominować powinno światło rozproszone o miłej, ciepłej barwie. Dobrze jest przy lampach zainstalować ściemniacze, by móc regulować natężenie światła odpowiednio do swoich potrzeb. W miejscu, gdzie mamy zwyczaj pracować albo czytać, potrzebujemy jednak mocniejszego światła punktowego.

 • Oświetlenie sufitowe

  Oświetlenie sufitowe

  Lampa albo żyrandol umieszczone centralnie na suficie zapewniają oświetlenie całego pomieszczenia. Jest to rozwiązanie tradycyjne, które można zastąpić bardziej nowoczesnym. Jeśli zainwestujemy w elementy sufitu podwieszanego w postaci listew oświetleniowych po dwóch stronach pomieszczenia, skierowane w górę lampki (na przykład ledy) oświetlą sufit i wydobędą jego strukturę, co wygląda bardzo ciekawie. Takie odbite od sufitu światło jest rozproszone i przyjazne.

 • Kącik do pracy

  Bardzo często urządzamy sobie w sypialni kącik do pracy z niewielkim biurkiem. Trzeba tu zastosować oświetlenie punktowe, najlepiej z jasnym chłodnym światłem. Doskonale sprawdzi się tu lampka biurowa na długim ramieniu, którego ustawienie można regulować. Ustawiamy ją z lewej strony biurka, a w przypadku osób leworęcznych – z prawej. Wielkość lampki powinna być proporcjonalna do rozmiarów biurka, a wygląd dostosowany do stylu wnętrza. Lampa nie może wprowadzać dysonansu do sypialni ani przytłaczać.

 • Kącik do czytania

  Czasem ustawiamy w sypialni ukochany fotel, w którym lubimy sobie posiedzieć, by poczytać książkę. Do czytania również potrzebujemy dobrego oświetlenia. Najlepiej postawić obok fotela wysoką lampę stojącą.

 • Oświetlenie przy łóżku – lampka nocna

  Oświetlenie przy łóżku – lampka nocna

  Jeśli łóżko jest podwójne i z sypialni korzystają dwie osoby, potrzebujemy dwóch lampek. Na ogół koło łóżka ustawiamy szafki nocne, wtedy lampki postawimy po prostu na szafkach. Wielkość lampki powinna być dostosowana do rozmiarów szafki. Bardzo wygodne są przy łóżku lampki z wyłącznikiem dotykowym. Czasem łóżko jest nieco odsunięte od ściany, a za wezgłowiem znajduje się jeszcze półeczka. Jest to także świetne miejsce na postawienie nocnej lampki.

 • Oświetlenie przy łóżku – kinkiety

  Oświetlenie przy łóżku – kinkiety

  Można także wykorzystać powieszone po obu stronach łóżka na ścianie za wezgłowiem kinkiety. Powinny one znajdować się na wysokości około 80 centymetrów. Trzeba sprawdzić przed zamontowaniem kinkietów, czy wstając z łóżka, nie zawadzimy o nie głową. W takim przypadku umieszczamy je wyżej.

 • Odrobina romantyki

  Jeśli w sypialni mamy ciekawie zaaranżowane okno, pięknie będzie prezentować się lampa postawiona na parapecie. Lampa w dawnym stylu przy eleganckich udrapowanych zasłonach doda naszej sypialni uroku. W takim przypadku trzeba zainstalować gniazdko w glifie okiennym, bo zwisający przewód elektryczny nie wygląda estetycznie.