Jak zaaranżować małą łazienkę, by wydawała się większa?
Jak zaaranżować małą łazienkę, by wydawała się większa?
Łazienka bardzo często jest niewielkim pomieszczeniem. Za pomocą odpowiedniej aranżacji można jednak spowodować, by wydawała się większa i bardziej przestronna. Jest to bardzo ważne dla naszego samopoczucia – oprócz czynności higienicznych, łazienka może służyć do relaksu i odpoczynku. Jak optycznie powiększyć małą łazienkę, dowiesz się z tego artykułu.
Ściany
Ściany można pomalować specjalną farbą do łazienek, pokryć odpowiednią wodoodporną tapetą albo wyłożyć płytkami ceramicznymi. W małej łazience należy zdecydować się na jasną, chłodną barwę. Wtedy pomieszczenie optycznie się powiększy. Dodatkowo doda przestrzeni błyszcząca powierzchnia (można wybrać taką ceramikę). Należy zdecydować się na duże płytki, mozaika powinna być stosowana bardzo oszczędnie, gdyż optycznie zmniejsza pomieszczenie. Zastosowanie poziomych pasów (malowanych albo ułożonych z dekorów) umożliwia optyczne skorygowanie powierzchni ścian – te z poziomymi pasami wydają się szersze. Ciekawy sposób na dodanie głębi małej łazience to wykorzystanie na którejś ścianie fototapety. Są dostępne specjalne fototapety do łazienek, odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.
Podłoga
Podłoga również powinna być jasna. Układamy na niej duże płytki ceramiczne. Ciekawy efekt da zastosowanie układu skośnego. Im większa powierzchnia podłogi jest widoczna, tym przestronniejsze wydaje się pomieszczenie. Dlatego warto zainstalować podwieszaną muszlę ustępową, a zamiast obudowanej wanny – kabinę prysznicową bez brodzika.
Sufit
Błyszczący, jasny sufit spowoduje, że łazienka będzie wydawała się wyższa. Ciekawie będzie też wyglądać sufit pomalowany na niebiesko – chłodna barwa nie spowoduje obniżenia sufitu i przytłoczenia pomieszczenia. Jeśli jednak łazienka jest bardzo mała i chcemy poprawić optycznie proporcje pomieszczenia, sufit powinniśmy obniżyć. Można to zrobić za pomocą płyty kartonowo-gipsowej i odpowiedniego oświetlenia. Sufit matowy o barwie ciepłej bieli też będzie się wydawał niższy.
Szafki
Meble w małej łazience powinny być dobrane szczególnie starannie. Należy unikać szafek stojących na podłodze. Nie wieszamy również dużych szafek w górnej zabudowie, to optycznie bardzo zmniejsza przestrzeń. Szafki powinny być przeszklone albo mieć błyszczące fronty, na przykład z lakierowanego MDF-u. Dobrze sprawdzą się również nieduże półeczki, na przykład wbudowane w ściany i podświetlone, nad instalacją WC czy w rogu pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że w małej łazience jak najmniej rzeczy powinno się znajdować na wierzchu, wprowadza to dysharmonię i czujemy się przytłoczeni. Koszyczki czy pojemniki na kosmetyki i drobiazgi ułatwią zachowanie porządku, dzięki czemu łazienka będzie się wydawała większa.
Oświetlenie
W małej łazience oświetlenie ma bardzo duże znaczenie. Im więcej światła, tym bardziej przestronne wydaje się pomieszczenie. Światło powinno być rozproszone, o zimnej barwie; jedynie przy lustrze zastosujemy światło skupione. Zamiast jednej lampy umieszczonej centralnie na suficie lepiej zastosować szereg punktów świetlnych. Duże możliwości daje oświetlenie ledowe. Pasy kolorowego światła można wykorzystać do kształtowania przestrzeni.
Lustra
Powierzchnie lustrzane powiększają przestrzeń. Dlatego w małej łazience lustra są bardzo ważne. Można umieścić duże lustro nad umywalką albo na całej ścianie, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawało się zdecydowanie większe. Można umieścić oświetlenie albo półeczki na tle lustra – efekt będzie bardzo interesujący. Lustra mogą także pokrywać drzwiczki szafek.
Szkło
Powierzchnie przeszklone to kolejny sposób optycznego powiększania pomieszczenia. W łazience szklane mogą być drzwiczki szafek oraz drzwi kabiny prysznicowej. Można użyć szkła także do dekoracji ściany albo zamontować szklane półki. Jeśli łazienka sąsiaduje z sypialnią, ściana łącząca te pomieszczenia może być zbudowana z pustaków szklanych. Bardzo ciekawy pomysł to wbudowanie w ścianę łazienki witraża.