Jak wyjaśnić dzieciom znaczenie świąt Bożego Narodzenia?
Jak wyjaśnić dzieciom znaczenie świąt Bożego Narodzenia?
Dzieci bardzo często skupiają się głównie na prezentach, zabawkach i ozdobach – gubiąc w tym często podstawowe znaczenie i sens Świąt. To od Was – Rodziców – zależy, na ile zrozumieją sens bożonarodzeniowych tradycji. Powinniśmy wytłumaczyć im, co naprawdę jest najważniejsze podczas tych dni – aby nie skupiały się podczas Wigilii jedynie na tym, co za chwilę znajdą pod choinką i aby Adwent kojarzył im się z oczekiwaniem na Narodzenie Pana, a nie na przyjście Świętego Mikołaja. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak wytłumaczyć pociechom znaczenie Bożego Narodzenia.
Historia
Nawet najmłodsze dzieci powinny poznać dokładną historię Narodzenia Pana Jezusa. Warto przybliżyć ją już w momencie, kiedy zaczyna się Adwent. Dzieci powinny wiedzieć, na co czekają i co oznacza ten szczególny czas. Warto, aby miały kalendarz adwentowy – nawet taki z czekoladkami – i odliczały sobie dni do dwudziestego czwartego grudnia. Możecie także wspólnie przygotować wieniec adwentowy, na którym umieścicie cztery świece – i będziecie po kolei zapalać każdą z nich w każdym tygodniu Adwentu. Wigilię Bożego Narodzenia należy koniecznie rozpocząć od przeczytania Ewangelii wg św. Łukasza. Jest ona zrozumiała nawet dla dzieci – poza tym porozmawiajcie wspólnie na temat tego, o czym czytaliście. Wytłumaczcie dzieciom wątpliwości, być może mają jakieś pytania? Grunt to wiedzieć, co się świętuje.
Kultywuj kolędnicze tradycje
Bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycji. W Polsce szczególnie istotne jest kolędowanie. Kolędy śpiewano u nas zawsze – spotykano się rodzinnie przy świątecznym stole i wspólnie muzykowano. Współcześnie także warto kultywować ten zwyczaj. Zakup płyty z kolędami i pastorałkami, a także ze świątecznymi piosenkami typu: „Pada śnieg”. Starajcie się wspólnie wykonywać te utwory, kiedy tylko nadarzy się okazja. Pamiętaj, że treści kolęd przekazują również historię o Narodzeniu Jezusa – dzieci, ucząc się na pamięć treści (podczas śpiewania), poznają także genezę święta.
Wspólnie przygotowujcie dom na święta
Zaangażuj dzieci w przygotowywanie świąt – dzięki temu w łatwy i przyjemny sposób przekażesz im historię. Wspólnie przygotujcie wigilijne potrawy i ubierzcie choinkę. Możecie także wykonać szopkę bożonarodzeniową – z figurek albo papierowych elementów. Jest w tym mnóstwo frajdy, a całe przedsięwzięcie pozwoli Wam spędzić rodzinnie czas. Warto podczas tworzenia szopki i ustawiania poszczególnych figurek czytać dziecku opowieść o Narodzeniu – tak, aby móc wytłumaczyć znaczenie każdej postaci, którą potem Twoja pociecha samodzielnie umieści na makiecie. W Święta koniecznie pokaż jej szopki, które porozstawiane są w kościołach. Wybierzcie się także na jasełka. Wszystkie te czynności podkreślą właśnie duchowe, a nie materialne znaczenie Bożego Narodzenia. Podobnie jest z rolą Świętego Mikołaja – zanim otworzymy prezenty, warto poznać historię tego niezwykłego człowieka.