Jak wyczyścić pomnik?
Jak wyczyścić pomnik?
Nadejście listopada nieodłącznie kojarzy nam się z Dniem Wszystkich Świętych. Według tradycji kościelnej tego właśnie dnia powinniśmy wspominać zmarłych świętych katolickich, a dopiero 2 listopada, w tak zwane Zaduszki, poświęcać swoje myśli naszym zmarłym bliskim. Jak jednak wiemy, to właśnie w pierwszy dzień tego miesiąca udajemy się licznie na cmentarze, aby pomodlić się nad grobami osób, które od nas odeszły. Chcemy także, by groby te w to szczególne święto prezentowały się jak najlepiej, dlatego też na kilka dni przed 1 listopada jeździmy na cmentarze i czyścimy pomniki, zagrabiamy liście, wyrzucamy zwiędnięte kwiaty. Jeśli nie wiesz jednak, jak zabrać się za czyszczenie pomnika, poniżej znajdziesz porady, które pomogą ci się z tym rozprawić szybko oraz skutecznie.
Jeśli zauważysz, że pomnik gdzieś się osypuje, wówczas omijaj to miejsce i nie próbuj go wyczyścić. Najlepiej, gdybyś zwróciła się z prośbą o pomoc do kamieniarza. Najpewniej pomnik potrzebuje renowacji.
Kiedy posprzątasz nagrobek, najlepiej gdybyś jeszcze tego samego dnia zabrała się za czyszczenie wziętych z cmentarza zniczy oraz sztucznych wiązanek. Dokup również wkłady i z powrotem udaj się na cmentarz, żeby postawić na nagrobku kwiaty i lampiony. Dzięki temu pomnik nie będzie stał pusty.
Powyrzucaj wszystkie znicze oraz kwiaty
Czyszczenie nagrobka powinniśmy zacząć od spraw podstawowych oraz porządkowych. Najpierw więc musisz zdjąć z pomnika wszystkie te elementy, które po prostu przeszkadzały ci w sprzątaniu. Jeśli nie odwiedzałaś cmentarza już jakiś czas, to na pewno znajdują się na pomniku bliskiej ci osoby znicze oraz kwiaty, które należałoby już wyrzucić. Są jednak i takie lampiony, w których wystarczy wymienić wkład, ponieważ są w bardzo dobrym stanie, oraz takie wiązanki sztucznych kwiatów, które po odświeżeniu będą jeszcze dobrze się prezentowały. Zrób więc dwie grupy i jedną z nich wyrzuć, a drugą weź do domu, żeby nieco wyczyścić.
Czyszczenie płyty nagrobnej
Mniej więcej na dwa tygodnie przed Wszystkimi Świętymi w sklepach zaczyna się marketingowy szał. Możesz wówczas kupić znicze o przeróżnych wielkościach, kolorach i kształtach, ale także specyfiki do czyszczenia płyt nagrobnych. Rzecz jasna, są one reklamowane najczęściej jako uniwersalne oraz bezpieczne. Jak dobrze wiesz, nagrobek nie jest rzeczą tanią i zależy nam na tym, aby jak najdłużej przetrwał warunki atmosferyczne. Dlatego też musimy szczególnie zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Nie kupuj więc nigdy środków uniwersalnych. Najczęściej nie nadają się one do czyszczenia wszystkich rodzajów płyt. Najlepiej, gdybyś kupiła środek przeznaczony do czyszczenia materiału, z którego wykonany jest pomnik. Wówczas masz pewność, że nie przyczynisz się do jego zniszczenia. Równie dobrze możesz użyć po prostu ciepłej wody i szmatki. Najważniejsze, żebyś nie używała drucianych gąbek czy szorstkich ściereczek. To mogłoby porysować kamień. Kiedy już wyczyścisz nagrobek, możesz wytrzeć go do sucha.
Sprzątanie wokół nagrobka
Kiedy pomnik już lśni, czas zabrać się za jego otoczenie. Pozbieraj wszystkie liście, patyki i inne tego typu elementy, które leżą w jego pobliżu. Przetrzyj również ławeczkę, jeśli ją masz. Na koniec zagrab wszystko i sprzątnij na szufelkę.