Jak wybrać dobry aparat cyfrowy?
Jak wybrać dobry aparat cyfrowy?
W obecnych czasach wszyscy chcą robić zdjęcia. Nie wynika to często z posiadania umiejętności zawodowego fotografa, ale z prostej chęci uwieczniania na karcie pamięci bieżących wydarzeń. Jednak wybór dobrego aparatu cyfrowego, który będzie spełniał wszystkie potrzeby osoby robiącej zdjęcia, nie jest taki prosty. Na półkach sklepowych znajduje się wiele różnych sprzętów, więc aby wybrać najlepszy, trzeba wiedzieć, czego szukać i co brać pod uwagę.
Dostosowanie do potrzeb
Pierwszą sprawą, którą trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na zakup aparatu cyfrowego, jest świadomość tego, czego się potrzebuje, kto będzie używał aparatu i do czego. Inny sprzęt przyda się profesjonaliście, inny amatorowi, pół profesjonaliście lub osobie, która za jedyny cel zdjęć postawiła sobie fotografowanie rodziny kilka razy do roku. Zdecydowanie o sytuacjach, w których będzie się używało aparatu, w znaczący sposób pomoże w wyborze aparatu rozwiązując pierwszy problem – aparat kompaktowy czy lustrzanka? Jeśli nie jest się profesjonalistą lub nie chce się nim zostać, kompaktowy aparat będzie wystarczający i wygodniejszy do transportowania.
Jakość zdjęć
Rozglądając się za aparatem, należy upewnić się – z opinii i informacji w Internecie lub u sprzedawcy w sklepie – jakiej jakości zdjęcia wykonuje aparat. Im lepsze, tym lepiej dla kupującego, ponieważ aparat, który będzie prezentował zdjęcia rozmazane, jest marnym zakupem. W związku z jakością zdjęć wiele mówi się o rozdzielczości obrazów, którą wyrażają słynne już megapiksele (Mpx). Obecnie przystopowano już nieco z reklamowaniem coraz większych i większych rozdzielczości. Nie trzeba też kupować największej możliwej. Duża rozdzielczość sprawi, że zdjęcia będą zajmować zbyt wiele miejsca na karcie pamięci, jednak zbyt mała będzie problemem przy wywoływaniu. Najlepiej wypośrodkować ją, wtedy ani wywołanie, ani zapisywanie nie będzie problemem.
Jakość użytkowania
Kupno dużego aparatu z wystającymi elementami, który ciężko zarówno schować, jak i nosić w ręku, nie jest najlepszym wyborem. W tej sprawie aparaty kompaktowe mają przewagę, ponieważ są mniejsze i łatwiej schować je nawet w kieszeni, a obecnie parametrami nie odbiegają od lustrzanek. Nie mają jedynie niektórych opcji oraz wysuwanego obiektywu, co amatorom z pewnością nie jest potrzebne. Poza kwestią wizualną trzeba ocenić, jak aparat leży w dłoni, czy jest wygodny, nie ślizga się i ma możliwość zawieszenia go na pasku, co bywa przydatne. Dodatkowo, w jakość użytkowania wchodzą także takie elementy, jak szybkość działania aparatu i szybkość migawki. Wolny aparat nie będzie cieszył tak bardzo, jak szybki, zwłaszcza że ideą aparatu jest uwiecznianie nagłych wydarzeń, tu i teraz, a nie spóźnionych o kilka sekund.
Pamięć i połączenia
Jeszcze kilka lat temu aparaty miały niewielką wbudowaną pamięć i koniecznością było dokupienie dodatkowej karty pamięci. Obecnie pamięć wbudowana jest większa, jednak warto zainteresować się, czy można ją powiększyć oraz w jaki sposób, jaki typ kart obsługują i do jakiego rozmiaru. Będzie to przydatne, kiedy robienie zdjęć wciągnie i potrzebna będzie większa ilość miejsca. Jednocześnie można wziąć pod uwagę, jak aparat cyfrowy łączy się z innymi sprzętami, w tym z komputerem. Jeśli jest to połączenie kablem, warto upewnić się czy jest on w zestawie.
Energia i zasilanie
Działanie aparatu i czas, przez który może działać, jest niezwykle istotny. Wybrać się na wycieczkę i po godzinie nie móc robić zdjęć to wielka przykrość. Przed zakupem trzeba dowiedzieć się, jaki jest maksymalny czas działania i przy jakich funkcjach, ponieważ każda inaczej wykorzystuje energię aparatu. Dodatkowo, istotne jest wzięcie pod uwagę sposobu zasilania – ładowarka i wbudowany w aparat akumulator czy akumulatory-baterie, które trzeba ładować osobno. Ze względu na to, że nie wszystkie aparaty mają akumulatorki i ładowarkę w zestawie, należy poszukiwać takich, które są sprzedawane w pełnym pakiecie. Często jest to korzystniejsze cenowo niż zakup osobno.