Jak utrzymać rolety i żaluzje w czystości?
Jak utrzymać rolety i żaluzje w czystości?
Kiedyś wieszaliśmy w oknach firanki i zasłony. Dziś popularne są żaluzje, rolety i wertikale. Trzeba je regularnie odkurzać i czyścić. Ważne jest, by zrobić to tak, aby nie uszkodzić delikatnej konstrukcji i nie zniszczyć materiału użytego do wykonania osłony okiennej. Sposób czyszczenia zależy od rodzaju osłony oraz materiału, z jakiego jest wykonana. Jak utrzymać rolety i żaluzje w czystości, dowiesz się z tego artykułu.
Czyszczenie żaluzji i rolet najlepiej wykonać w pogodny, słoneczny dzień, kiedy drobinki kurzu i plamy są lepiej widoczne.
Odkurzanie żaluzji
Rolety i żaluzje należy regularnie odkurzać. Szczególnie pracochłonne jest odkurzanie żaluzji ze względu na ich budowę. Można użyć specjalnej szczotki do czyszczenia żaluzji (ang. blind cleaner). Składa się ona z kilku futrzanych wałeczków, ustawionych tak, by odkurzały sąsiadujące pióra żaluzji. Szczotki są dostosowane do czyszczenia żaluzji z tworzyw sztucznych, drewnianych oraz aluminiowych i są dostępne w różnych rozmiarach.
Odkurzanie rolet
Rolety i wertikale (żaluzje pionowe) też należy czyścić z kurzu. Zakładamy na końcówkę odkurzacza okrągłą szczotkę i delikatnie czyścimy powierzchnię rolety. Odkurzacz nie powinien być ustawiony na pełną moc, żeby nie uszkodził mechanizmu rolety. Podobnie postępujemy z wertikalami, trzeba tylko je zamknąć, żeby paski tkaniny tworzyły płaszczyznę. Odkurzamy również rolety typu dzień-noc, których nie można prać.
Mycie żaluzji
Jeśli żaluzje są brudne i poplamione, nie wystarczy ich odkurzyć. Musimy je umyć. Wbrew pozorom nie jest to trudne, wymaga tylko trochę cierpliwości. Jeśli żaluzje są wykonane z tworzywa sztucznego, przygotowujemy wodę z dodatkiem mydła albo innego środka do mycia oraz miękką ściereczkę. Każde pióro żaluzji przecieramy wilgotną ściereczką. Zabiera to sporo czasu, więc jeśli jest możliwość demontażu żaluzji i ponownego ich założenia, warto je zdjąć i umyć w wannie. Kiedy czyścimy żaluzje, powinniśmy również zadbać o sznureczki do ich ściągania. Wystarczy do tego trochę letniej wody, szczoteczka lub gąbka i piana z mydła.
Żaluzji drewnianych i aluminiowych nie należy moczyć. Żaluzje aluminiowe przecieramy starannie ściereczką z dodatkiem środka antystatycznego, chroniącego przed osadzaniem się kurzu. Żaluzje drewniane, jeśli są bardzo brudne, przecieramy delikatnie wodą z dodatkiem płynu do mycia drewna, wycieramy do sucha i polerujemy ściereczką nasączona preparatem do drewna. Jeżeli żaluzje są wykonane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa, można je czyścić na mokro.
Mycie rolet
Rolety po starannym odkurzeniu możemy delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeśli nadal są plamy, możemy spróbować usunąć je za pomocą gumki do ołówka. Jeśli nie schodzą, trzeba użyć wody z dodatkiem na przykład płynu do mycia naczyń i lekko wilgotną gąbką przetrzeć plamę. Należy uważać, by nie powstały zacieki. Przedtem powinno się wykonać próbę w miejscu niewidocznym, najlepiej na styku rolety z rolką, na którą jest nawinięta. Po przetarciu pozostawiamy roletę opuszczoną, by wyschła. Rolet nie należy demontować w celu umycia. Nie można ich prać, ponieważ mogłyby się odkształcić, a poza tym pokryte są warstwą specjalnej apretury, która podczas prania mogłaby ulec zniszczeniu. Z tego samego powodu nie wolno rolet prasować. Natomiast można zdemontować i uprać w pralce (program do delikatnych tkanin, niska temperatura i bez wirowania) rolety rzymskie. Można je również prać chemicznie. Podobnie jak z roletami rzymskimi postępujemy z pasami tkaniny wymontowanymi z wertikali. Należy je tylko zwinąć i zabezpieczyć przed rozwijaniem się. Po upraniu suszymy je w pozycji rozłożonej.
Moc ultradźwięków
Wyspecjalizowane firmy zajmują się czyszczeniem wertikali metodą ultradźwiękową. Technologia ta umożliwia usunięcie z powierzchni żaluzji wszelkich zanieczyszczeń, przy czym w najmniejszym stopniu nie niszczy materiału, z którego jest wykonana. Znikają nieprzyjemne zapachy, osad z dymu papierosowego, tłuszcz. Zostają także wyeliminowane roztocza, bakterie i grzyby.