Jak urządzić małą kuchnię?

Opiekun artykułu: bankier
Advertising
Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Metraże naszych domów lub też mieszkań w blokach są zazwyczaj skromne. Ma to oczywiście zarówno swoje zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należy choćby to, że taki dom albo mieszkanie są po prostu łatwiejsze w utrzymaniu, mniej kosztowne oraz dużo lepiej i szybciej się w nich sprząta. Niestety, są i minusy, na przykład w postaci oszczędzania na metrażu każdego z pomieszczeń. A mówiąc każdego, możemy mieć na myśli głównie dwa, a mianowicie łazienkę i kuchnię. Właśnie urządzaniem tej drugiej zajmiemy się w tym artykule. Znajdziesz w nim podpowiedzi, jak możesz funkcjonalnie oraz estetycznie urządzić kuchnię niewielkich rozmiarów. Zaczynamy!

Advertising
Advertising
  • Wykorzystuj pion

    Wykorzystuj pion

    Jeśli mamy małą kuchnię, musimy nauczyć się dobrze wykorzystywać każdą jej powierzchnię. Tak jest choćby ze ścianami oraz pionem. Nie bójmy się umieszczać nad blatami półek albo szafek. Rzecz jasna, nie możemy wieszać ich w każdym miejscu, gdyż wtedy prawdopodobnie doprowadzilibyśmy do zagracenia pomieszczenia i stałoby się ono optycznie jeszcze mniejsze, jednak dwie czy trzy takie mniejsze półeczki nie zaszkodzą, a sprawią, że będziemy mieć więcej przestrzeni.

  • Odsłonięte okno

    Odsłonięte okno

    Drugą istotną rzeczą w małych kuchniach jest to, by stworzyć wrażenia, iż są one większe, a co najmniej bardziej przestrzenne. Aby takie wrażenie uzyskać, należy zadbać o to, by do kuchni wpadało światło dzienne. Dlatego też w tym pomieszczeniu stanowczo zrezygnuj ze wszelkich zasłon i długich firanek. Postaw raczej na bardzo dobrze umyte okno oraz rolety. Dzięki temu sama zdecydujesz, kiedy będziesz chciała je zasłonić i uzyskać więcej prywatności, a kiedy będzie potrzebne ci więcej światła.

  • Szuflady modułowe

    Szuflady modułowe to ostatni krzyk mody wnętrzarskiej. Zdecydowanie świetnie nadają się one do małych kuchni, gdyż wyglądają jak jedna zwykła szafka, a kryją w sobie mnóstwo szuflad, specjalistycznych przegródek, wieszaczków. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż na zewnątrz nie mnoży się żadnych klamek, uchwytów i wszystko wygląda bardzo schludnie.

  • Zamiast spiżarni

    W małej kuchni raczej nie uda ci się wygospodarować miejsca na spiżarnię. Rzecz jasna, domowej roboty dżemy, powidła, pikle oraz inne przetwory możesz śmiało zanieść po prostu do piwnicy i tam je przechowywać, ale często w domach lubimy trzymać dodatkową paczkę mąki, kilka opakowań bakalii, jakieś konserwy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wąska, wysuwana szafka, umieszczona nawet gdzieś w samym rogu, niemalże niewidoczna. Będziesz mogła wysuwać ją do przodu i brać to, co będzie ci akurat potrzebne.

  • Krzesła barowe

    Krzesła barowe

    Żeby kuchnia spełniała jeszcze jedną swoją funkcję, a mianowicie, żeby była choćby małą namiastką jadalni, musi znaleźć się w niej jakiś stolik oraz krzesła, gdzie będzie można spożywać posiłki. Jak nietrudno się domyślić, w bardzo małych kuchniach wygospodarowanie takiej przestrzeni graniczy z cudem. Dlatego też najłatwiejszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest kupno krzeseł barowych i postawienie ich po drugiej stronie blatu. Może nie jest to szczyt elegancji i na pewno nie uda nam się przyjąć przy takim blacie kilku gości, jednak na potrzeby małej rodziny albo pary wystarczy.