Jak ułatwić sobie przygotowanie kolacji wigilijnej?
Jak ułatwić sobie przygotowanie kolacji wigilijnej?
Kolacja wigilijna, która według tradycji powinna rozpocząć się 24 grudnia w chwili pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, jest wyczekiwana przez cały grudzień. To właśnie ona rozpoczyna dwudniowy okres świąt Bożego Narodzenia, które są zdecydowanie jednymi z najpiękniejszych dni w całym roku. To właśnie wówczas możemy cieszyć się towarzystwem całej rodziny, fantastycznymi upominkami oraz pysznymi potrawami. Te ostatnie jednak potrafią spędzić sen z powiek każdej gospodyni, a już zwłaszcza tej, która przygotowuje wigilijny posiłek nie na cztery, a na dwadzieścia osób, bo przecież w niektórych domach spotykają się wszyscy najbliżsi krewni i wspólnie świętują. Taka pani domu ma naprawdę dużo pracy, a wcale nie jest łatwo pogodzić przygotowanie potraw wigilijnych z domowymi porządkami oraz innymi obowiązkami związanymi z Bożym Narodzeniem. Jak więc ułatwić sobie zrobienie tej wyjątkowej kolacji? Koniecznie przeczytaj przygotowane dla ciebie porady.
Udekoruj stół dzień wcześniej
24 grudnia z całą pewnością nie będziesz miała czasu ani głowy, by myśleć o tym, jak powinien wyglądać wigilijny stół. Większość tego dnia spędzisz po prostu w kuchni, odgrzewając lub przygotowując kolejne potrawy, które trafią tego dnia na stół. Dlatego też jeśli zależy ci na tym, aby stół, przy którym zjecie kolację, prezentował się naprawdę świąteczne, powinnaś udekorować go już dzień wcześniej, na przykład wieczorem. Wówczas możesz również ułożyć zastawę. Ostatnich poprawek dokonasz na godzinę czy dwie przed samą kolacją, ale zdecydowaną większość pracy wykonasz już wcześniej.
Kup filety rybne
Ryba to typowa potrawa postna i dlatego chętnie umieszczamy ją na stole wigilijnym. Najczęściej jest to tradycyjny karp, choć nie zawsze oraz nie we wszystkich domach, gdyż wiele osób po prostu za nim nie przepada. Jeśli i ty kupujesz jakąś rybę na wigilię, wówczas postaw już na obraną, a najlepiej wyfiletowaną. Być może zapłacisz kilka złotych więcej za kilogram, ale jednocześnie oszczędzisz sobie wiele trudu i pracy.
Wykorzystaj mrożonki
Choć wiele gospodyń domowych nie dopuszcza do siebie myśli, że mogłaby przygotować kolację wigilijną z mrożonek, to jednak czasami nie ma po prostu wyjścia. Jeśli czas naprawdę cię goni, a na wigilię zaproszonych jest dwudziestu gości, to nie sposób, abyś jeszcze tego samego dnia przygotowała świeże pierogi albo uszka do barszczu. Dlatego też postaw na mrożonki. Masz tutaj dwa wyjścia. Albo na tydzień przed świętami nalepisz dużą ilość pierogów domowych i zamrozisz je, albo też kupisz pierogi mrożone, tylko takiej firmy, którą znasz i której ufasz co do jakości wykonania oraz smaku farszu. Może ostatnia opcja nie jest zbyt tradycyjna, to jednak masz do niej prawo, zwłaszcza jeśli jesteś zawalona innymi obowiązkami.
Wigilia składana
Z całą pewnością choć raz w swoim życiu uczestniczyłaś w tak zwanej imprezie składkowej. Polegała ona na tym, iż albo zrzucaliście się na potrawy i napoje, albo też każdy przynosił coś od siebie. Wigilia również może tak wyglądać. Zrób listę potraw wigilijnych, które podaje się u ciebie w domu. Następnie porozsyłaj je mailami lub porozdawaj osobiście osobom zaproszonym. Poproś, aby zaznaczyły, co chcą przygotować. Ty sama także coś przygotuj, ale niezbyt wiele, ponieważ musisz zadbać o świąteczną atmosferę i dekoracje.