Jak skutecznie umyć lodówkę?
Jak skutecznie umyć lodówkę?
Większość produktów żywnościowych na co dzień przechowujemy w lodówce. Dlatego też bardzo ważne jest utrzymanie jej w czystości. Podczas sprzątania kuchni nie powinniśmy zapominać o lodówce i co najmniej raz w miesiącu zająć się nią. Wbrew pozorom często zapominamy wyjąć jakiś kawałek serka albo wędliny, które psują się i wydzielają nieprzyjemny zapach. Przeczytaj rady dotyczące mycia lodówki i ciesz się jej czystością każdego dnia.
Jeśli lubisz sprzątać gotowymi środkami czyszczącymi, możesz kupić specjalny preparat przeznaczony do lodówek.
Na sklepowych półkach znajdziesz również gotowe saszetki zapachowe, które pochłaniają zapachy w lodówce.
Przygotowanie lodówki
Porządne sprzątanie lodówki musimy zacząć od jej opróżnienia. Odłącz urządzenie od prądu, a następnie dokonaj przeglądu żywności. Produkty świeże odstaw na chwilę na stół lub szafkę, a zepsute natychmiast wyrzuć. Następnie wyjmij z lodówki wszystkie szuflady i półeczki. Wyjęte elementy możesz oczywiście umyć od razu, ale możesz także włożyć je do miski i zalać ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.Pozostaw lodówkę do rozmrożenia. Podczas tego procesu lód znajdujący się w lodówce będzie się powoli skraplał, więc zajmij się powstałą wodą. Nie przyspieszaj tego procesu, lodówka powinna odmrozić się sama. Żeby nie siedzieć bezczynnie, możesz w tym czasie umyć namoczone półki i szuflady, a następnie pozostawić je do całkowitego wyschnięcia. Nie zapomnij także o przetarciu suchą szmatką kabla od zasilania lodówki.
Czyszczenie wnętrza lodówki
Zastanawiasz się, czym umyć wnętrze lodówki? Najlepiej sprawdzi się tutaj ocet i soda oczyszczona. Przygotuj roztwór wody z octem (trzy łyżki octu na jedną szklankę wody) i bardzo dokładnie przetrzyj każdą ścianę lodówki. Żeby zapach octu się nie utrzymał, należy spłukać ścianki i inną ściereczką wytrzeć je do sucha. Jeśli jakieś zabrudzenia okażą się bardziej uporczywe, użyj do ich wyczyszczenia papki wykonanej z wody i sody. Nałóż papkę na brudne miejsce i odczekaj chwilę, a potem dokładnie zetrzyj.
Układanie żywności
Kiedy lodówka jest już dokładnie wyczyszczona, a ty powkładałaś do niej wysuszone półki i szuflady, zajmij się ponownym ułożeniem żywności. Pamiętaj jednak o kilku zasadach. Po pierwsze, szczelnie zawiń wszystkie produkty w folię aluminiową, a najlepiej umieść je w specjalnych pojemnikach. Dzięki temu zapachy w twojej lodówce nie będą się mieszały, a żywność pozostanie dłużej świeża i nie wyschnie tak szybko. Po drugie, nie dopuść do przeładowania lodówki. W tym urządzeniu bardzo ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Po trzecie zaś, zadbaj o pochłaniacze nieprzyjemnych lub intensywnych zapachów (np. wędzonej ryby). Wysyp na talerzyk trochę sody albo ziaren kawy i umieść go w lodówce. Taki pochłaniacz trzeba wymieniać co 1 – 2 tygodnie.