Jak się zachowywać podczas wizyty w Japonii?
Jak się zachowywać podczas wizyty w Japonii?
Japonia to kraj zupełnie odmienny od naszego. Leży w innym kręgu kulturowym, panują w nim nieznane u nas zasady i obyczaje. Warto więc, wybierając się tam na urlop, zapoznać się z podstawowymi zasadami wychowania i savoir-vivre'u, jakie obowiązują mieszkańców tego kraju. Unikniemy dzięki temu wpadek i nieświadomego zrobienia komuś przykrości. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak wielu zupełnie normalnych czynności powinieneś się tam absolutnie wystrzegać!
Kłaniaj się
Rodowici mieszkańcy Japonii nie podają sobie rąk – ich gestem powitalnym jest ukłon. Co ciekawe, głębokość ukłonu zależy od tego, kogo witamy. By okazać należyty szacunek osobie starszej lub takiej, która zajmuje wyższą od naszej pozycję społeczną czy stanowisko, należy wykonać głęboki ukłon. Nieco płytszy możemy zrobić, witając znajomego czy kolegę.
Tradycja rozdawania wizytówek
Japończycy uwielbiają wymieniać się wizytówkami. Nawet jeśli spotykasz osoby, z którymi najprawdopodobniej już nigdy w życiu nie będziesz miał do czynienia, nie zdziw się, że dadzą Ci one swoją wizytówkę. Oznaką dobrego wychowania i kultury jest zarówno przyjęcie takiego bilecika, jak i odwzajemnienie się tym samym – wręczenie karteczki ze swoimi danymi. To zwyczaj znany i kultywowany przez wszystkich w Japonii – niezależnie od wieku.
Uśmiechaj się
Uśmiech to podstawa budowania dobrych relacji z Japończykami. Koniecznie musisz się uśmiechać podczas powitań i pożegnań. Nie może to być oczywiście głośny i narzucający się śmiech, przeplatany ciągłymi dowcipami. Ma to być jednak delikatny i subtelny uśmiech, którym dyskretnie obdarzysz swojego rozmówcę. Będzie on oznaczał przełamanie pierwszych barier nieśmiałości i gotowość do nawiązania dalszego kontaktu. Symbolizuje otwartość i dobre wychowanie.
Zachowanie podczas wizyty w domu
Bezwzględnie przestrzeganą zasadą podczas odwiedzin w japońskim domu jest zdejmowanie butów. Ponadto jest to zwyczaj, który obowiązuje również w wielu ekskluzywnych restauracjach czy hotelach – szczególnie tych tradycyjnych, ponieważ sieciówki międzynarodowe nie przestrzegają takich lokalnych zasad. Nie powinien Cię także zdziwić komplet butów na wymianę, postawiony przy toalecie. Wprawdzie kwestia zdejmowania butów może się nam wydać dość surowa, to całkiem swobodnie możemy się za to zachowywać podczas jedzenia i picia – nie ma tutaj bowiem zasady, aby jeść w ciszy. Zarówno zupę, jak i napoje możemy głośno siorbać i nikt nie uzna tego za oznakę złego wychowania. Przeciwnie jest natomiast w przypadku wydmuchiwania nosa – człowiek publicznie i głośno wykonujący tę czynność odbierany jest bardzo negatywnie (podobnie jest, gdy kichamy). Uznaje się taką osobę za niewychowaną i reaguje się na nią z ogromnym oburzeniem.