Ciekawostki turystyczne Bieszczad
Ciekawostki turystyczne Bieszczad
Należą do najbardziej tajemniczych i jednych z najpiękniejszych gór na terenie Polski – Bieszczady. Wiąże się z nimi wiele legend, wiele prawdziwych historii oraz obozowych wspomnień kilku pokoleń. Urzekają swoją dzikością, jeziorami pokrytymi mgłą, przepiękną jesienią, która koloruje je na wszystkie możliwe barwy i zimami, które czynią je niedostępnym terenem. Tak naprawdę nie ma nieodpowiedniej pory, żeby wybrać się w Bieszczady, ponieważ niezależnie od sezonu można się w nich zakochać.
Zalew Soliński
Zalew Soliński jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Bieszczad. Ten zbiornik retencyjny z zaporą o największej pojemności w Polsce stanowi miejsce żeglugi dla bieszczadzkich żeglarzy, ale przede wszystkim jeden z głównych punktów na turystycznej trasie. Na dnie zalewu znajdują się pozostałości po wsi Solina, która została zalana w czasie wypełniania zbiornika. Rozwinięta linia brzegowa, a także zapora, po której można spacerować, przyciągają licznych turystów. Warto w czasie spaceru trzymać mocno kapelusz, ponieważ na zaporze mocno wieje.
Kolejka wąskotorowa
Dla każdego, kto chce zwiedzić Bieszczady nieco inaczej niż pieszo, atrakcją jest kolejka wąskotorowa kursująca pomiędzy Majdanem, Przysłupem i Cisną. W zależności od wyboru przystanku końcowego przejazd trwa półtorej godziny lub dwie i pół i oferuje przyjemną przejażdżkę urokliwą kolejką, połączoną z podziwianiem bieszczadzkich widoków, które i latem, i jesienią są tak samo piękne.
Zamek Sobień
Chociaż obecnie w ruinie, Sobień wart jest zobaczenia – był niegdyś dużym zamkiem należącym do rodu Kmitów. Przebywał tu nawet sam Władysław Jagiełło. Bieszczady mają także długą historię związaną z II wojną światową, działo się tutaj wiele rzeczy, o których do dzisiaj nie mamy pełnych informacji i które długo jeszcze pozostaną tajemnicą. Pod murami zamku w Sobieniu miała miejsce długa i krwawa bitwa.
Źródełko w Zwierzyniu
Bieszczady są pełne legend, nic więc dziwnego, że jedna z nich dotyczy cudów, jakie ma sprawiać źródełko w Zwierzyniu, na szlaku turystycznym. Według legendy został tu znaleziony XIII-wieczny krzyż, a samo źródełko jest miejscem częstych postojów turystów, którzy są właśnie w trakcie zwiedzania i mają ochotę odpocząć. Podobno jego woda ma cudowne właściwości lecznicze.
Sine Wiry
Bieszczady wydają się być w całości jednym wielkim pomnikiem przyrody, który zachwyca licznych turystów przybywających z wielu stroni podziwiają góry, drzewa, jeziora. W podróży po nich dobrze jest wejść do rezerwatu „Sine Wiry”, który obejmuje również Wetlinę, a także dzwonnicę z XIX wieku, która jest elementem urozmaicającym wędrówkę.