Jak się obchodzić z pędzelkami podczas malowania?
Jak się obchodzić z pędzelkami podczas malowania?
Podczas malowania posługujemy się wieloma pędzelkami różnej wielkości. Po użyciu wkładamy je za każdym razem do słoika z wodą, a efekt jest taki, że pędzle są rozmoczone i niedomyte, ich końcówki się odkształcają, a woda co chwilę nadaje się do wymiany. Jak obchodzić się z pędzelkami w czasie malowania, dowiesz się z tego artykułu.
Jak czyścić pędzle w czasie pracy?
Pędzelki należy przechowywać w wodzie, aby nie obeschły, ale zanim włożymy je do słoika, należy je obetrzeć z farby. Używamy do tego papierowego ręcznika albo szmatki (najlepiej spranej ściereczki kuchennej z bawełny lub starego miękkiego ręcznika frotte). Pędzelki nie powinny dotykać włosiem dna słoika, bo się wtedy defasonują i nie można już nimi precyzyjnie malować.
Gdzie odkładać pędzle?
Często podczas malowania używamy kilku pędzelków w tym samym czasie, wykańczając jakieś detale czy opracowując konkretny element na obrazie. Nie ma potrzeby ich wówczas wycierać z farby i odstawiać do słoika z wodą, ponieważ po pierwsze nie zdążą zaschnąć, a poza tym opóźniałoby to pracę i niepotrzebnie zużywalibyśmy materiał. Pędzle trzymamy zatem w ręku, odkładamy gdzieś, opieramy na wierzchu słoika, skąd często spadają. Jest to bardzo niewygodne.
Jak przechowywać pędzelki w czasie malowania – sposób pierwszy
Aby poradzić sobie z gubiącymi się, a stale potrzebnymi pędzelkami, możemy zaopatrzyć się w specjalny uchwyt, dzięki któremu odzyskamy nad nimi kontrolę. Innym wygodnym rozwiązaniem jest drewniany stojak z zamontowaną plastikową nakładką z otworami, w które wstawia się pędzle (włosiem do góry). Można też wykorzystać pudełko z zamontowaną w środku plastikową kratką.
Jak przechowywać pędzelki w czasie malowania – sposób drugi
Jeśli nie używamy pędzelka przez dłuższy czas, nie możemy go po prostu odłożyć, bo obeschnie i jego włosie się zniszczy. Musimy zamoczyć go w wodzie. Bardzo prosty stojak na pędzelki możemy zrobić ze zwykłego słoika. W przykrywce słoika wykonujemy kilka otworów, na tyle dużych, by swobodnie można było włożyć w nie pędzelek. Wlewamy do naczynia trochę wody i zakładamy przykrywkę. Wkładamy pędzelki w otworki. Aby nie wpadły za głęboko i nie oparły się włosiem o dno słoika, przypinamy do nich klipsy biurowe. Dzięki temu będą zawieszone wyżej i się nie zniszczą.
Gdy skończymy pracę
Po skończonym malowaniu trzeba wszystkie pędzle starannie umyć, wytrzeć papierowym ręcznikiem, a następnie ściereczką i pozostawić do wysuszenia. Gdy wyschną, chowamy je do pojemnika, w którym są przechowywane na stałe.