Jak samodzielnie zrobić płyn do szyb samochodowych?
Jak samodzielnie zrobić płyn do szyb samochodowych?
Dbanie o czystość samochodu to nie tylko konieczność określona przepisami prawa, ale również podstawowa zasada zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa. O ile czystość maski czy dachu są w większości przypadków kwestią stricte estetyczną i nie mają większego wpływu na bezpieczeństwo jazdy, to o wszystkie szyby oraz reflektory warto odpowiednio zadbać. Odpowiednia widoczność to podstawa odpowiedniej orientacji na drodze, gdyż nietrudno sobie wyobrazić skutki niezauważenia zbliżającego się pojazdu z powodu brudnej szyby. Dodatkowo utrudnione jest manewrowanie na parkingach, co potrafi w najlepszym przypadku doprowadzić nas do szału, a w najgorszym zmusić do wyjęcia z kieszeni pieniędzy na usunięcie śladów otarć i stłuczek. A czasem wystarczy jedynie zwykły płyn do szyb. Jak go wykonać samodzielnie?
Dlaczego?
Pierwsze pytanie, jakie narzuca się na myśl, to to, dlaczego nie użyć zwykłego płynu do szyb, jakiego używamy do mycia okien w domu. To na pozór proste pytanie nie uwzględnia jednego faktu. W tradycyjnych płynach do mycia szyb znajduje się amoniak, który działa szkodliwie na uszczelki znajdujące się przy szybie samochodowej i może doprowadzić do jej uszkodzenia. To zaś prowadzi do przenikania wody do wnętrza samochodu i niejednokrotnie wiąże się z koniecznością wymiany uszczelek. Są to oczywiście dość mało popularne usterki, jednak jeśli wolisz dmuchać na zimne, skorzystaj ze środka, który amoniaku nie zawiera.
Jak go wykonać?
Aby przygotować bezpieczny dla uszczelek płyn, będziesz potrzebował tylko 3 składników – wody, octu i alkoholu ozopropylowego. O ile w przypadku tych dwóch pierwszych rzeczy nie będziesz miał najmniejszego problemu z ich zdobyciem, to znalezienie izopropanolu może być dla ciebie zagwozdką. Dostaniesz go m.in. w sklepie z częściami elektronicznymi. Przyda ci się on nie tylko teraz, do przygotowania płynu do szyb, ale zapewne również w przyszłości, do czyszczenia i odtłuszczania. Izopropanol bardzo dobrze rozpuszcza żywicujące się środki smarne i tłuszcze wodoodporne.
Przelej swój płyn do butelki
Po wymieszaniu tych trzech składników należy przelać je do butelki ze spryskiwaczem. Najlepsza będzie... butelka po płynie do szyb. Aby mycie było jeszcze łatwiejsze, używaj do tego starych gazet. Sprawią one, iż nie pozostaną na szybie żadne smugi, i dokładnie zbiorą wszelkie zabrudzenia. Jeśli szyba jest bardzo zabrudzona, to zmocz ją płynem i delikatnymi ruchami ściągaj warstwę brudu, nie przeciągając jej po szybie. W taki sposób mógłbyś ją zarysować.