Jak samodzielnie wykonać wykrywacz metali?
Jak samodzielnie wykonać wykrywacz metali?
Wykrywacz metali to sprzęt bardzo przydatny dla osób, poszukujących w terenie ciekawych metalowych przedmiotów, chociażby monet, ozdób czy sprzętów gospodarstwa domowego. W ziemi kryją się często prawdziwe skarby, o czym świadczą wyniki badań archeologicznych. Profesjonalny sprzęt możemy po prostu kupić. Czasem jest jednak tak, że wykrywacz metali jest nam potrzebny doraźnie, gdy zgubiliśmy coś na przykład na plaży i nie możemy znaleźć albo chcemy się po prostu pobawić w poszukiwanie skarbów. W takim przypadku warto wykonać wykrywacz prostym domowym sposobem.
Prosty wykrywacz metali – krok pierwszy
Do wykonania obudowy naszego wykrywacza metali wykorzystamy plastikowe opakowanie od płyty CD. Wyjmujemy okładkę płyty oraz podstawkę do jej zamocowania, tak by pozostało samo zamykane pudełko.
Prosty wykrywacz metali – krok drugi
Użyjemy niewielkiego odbiornika radiowego (AM lub AM/FM), którego obudowa jest mniejsza niż 12 x 15 cm (rozmiar opakowania od płyty CD). Na spodzie obudowy radia naklejamy rzep, drugi rzep umieszczamy na lewej części otwartego pudełka na płyty (czyli od strony wewnętrznej). Mocujemy radio do pudełka.
Prosty wykrywacz metali – krok trzeci
Do drugiej części opakowania po płycie CD za pomocą rzepów mocujemy prosty kalkulator (spodnią częścią do pudełka). Najlepszy będzie kalkulator starszego typu.
Prosty wykrywacz metali – krok czwarty
Włączamy radio i ustawiamy głośność na maksimum. Ustawiamy najwyższą częstotliwość na falach AM. Powinniśmy słyszeć tylko szum. Jeśli na najwyższej częstotliwości wyłapujemy jakąś stację, ustawiamy zakres przed nią w taki sposób, żeby odbierać jedynie szum.
Prosty wykrywacz metali – krok piąty
Teraz włączamy kalkulator i powoli zamykamy pudełko. Kalkulator i radio zbliżają się do siebie. W pewnym momencie usłyszymy buczenie – radio odebrało sygnał emitowany przez układy elektroniczne w kalkulatorze.
Prosty wykrywacz metali – krok szósty
Kiedy już wychwyciliśmy ten dźwięk, powoli otwieramy pudełko aż do momentu, gdy elektroniczny sygnał będzie na granicy słyszalności.
Prosty wykrywacz metali – krok siódmy
Zapamiętajmy ustawienie naszego wykrywacza. Teraz gdy przysuniemy go do metalowego przedmiotu, zakłóci on sygnał i usłyszymy głośne buczenie. Zasięg wykrywacza jest co prawda niewielki, ale na doraźne potrzeby powinien wystarczyć.