Jak radzić sobie w nagłych przypadkach – zasłabnięcie, udar, oparzenie
Jak radzić sobie w nagłych przypadkach – zasłabnięcie, udar, oparzenie
Wakacje to czas beztroskich szaleństw i wojaży. Latem, gdy jest upał, a my często nie do końca dbamy o siebie tak, jak powinniśmy, występuje ryzyko zasłabnięcia, udaru czy poparzenia słonecznego – znacznie bardziej jesteśmy wówczas narażeni na wystąpienie którejś z tych dolegliwości. Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, gdyż może się nam lub komuś z naszych bliskich przytrafić coś takiego wszędzie – w górach, na wycieczce rowerowej czy plaży. Pamiętajmy, że w tym przypadku pomoc jest niezwykle ważna i dobrze, gdy nie czekamy z nią do przyjazdu karetki, a działamy już w trakcie czekania na nią. Najlepiej jest oczywiście nie doprowadzić do któregokolwiek z tych zdarzeń – wiele zależy od nas. Przede wszystkim chrońmy głowę przed słońcem. Przeczytaj dokładnie poniższy artykuł – i bądź gotowy na każdą, nawet najbardziej negatywną okoliczność. Pierwsza pomoc może być potrzebna komuś z Twojego otoczenia i wówczas wykorzystasz poznane tutaj sposoby na uratowanie komuś zdrowia lub życia.
Zasłabnięcie
Co zrobić, gdy ktoś zasłabnie? Przede wszystkim musisz taką osobę natychmiast przenieść w miejsce zacienione – może to być cień pobliskich drzew. Najlepiej byłoby, abyś podłożyła choremu coś pod głowę. Nie trzymaj osoby zemdlonej, nie wkładaj jej nic do ust. Może to powodować zakrztuszenie się. Sprawdź tętno i oddech. Możesz także powachlować taką osobę gazetą, położyć chłodny okład na głowę. Wezwij karetkę, gdy poszkodowany nie przytomnieje. Jeśli jest to dziecko, osoba starsza lub kobieta w ciąży, wezwij pogotowie ratunkowe od razu po zasłabnięciu.
Udar słoneczny
Gdy przesadzimy z długością przebywania na słońcu, a do tego nie chronimy głowy, może się to skończyć udarem. W tym przypadku należy postępować podobnie, jak wówczas, gdy ktoś mdleje. Odprowadź daną osobę do miejsca chłodnego i zacienionego. Wezwij pogotowie.
Oparzenia słoneczne
Nadmierna ekspozycja na słońce spowodować może, że staniemy się ofiarami poparzenia słonecznego. Tutaj nie jest konieczne od razu wezwanie pogotowia. Sparzone miejsce należy ochłodzić, ale nie gwałtownie. Warto przykładać na nie plasterki surowego ogórka, maślanki lub gęstej śmietany. Składniki w nich zawarte spowodują, że szybko pozbędziemy się stanu zapalnego. Następnym krokiem jest prawidłowe nawilżenie sparzonego miejsca. W tym celu natłuszczaj je oliwką. Gdy zareagujesz w porę, być może unikniesz nawet bąbli i nie zejdzie Ci skóra. Jeśli już jednak do tego dojdzie, absolutnie ich nie zrywaj, by nie doprowadzić do ran i blizn.