Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Opiekun artykułu: monkaaa
Advertising
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze stresujące spotkanie, nawet wówczas, kiedy jesteś bardzo pewny siebie i wiesz, że twoje doświadczenie czy umiejętności świetnie sprawdzą się właśnie na tym stanowisku, na które aplikujesz. Rekruter potrafi jednak sprawić, iż zapominamy, co chcieliśmy powiedzieć albo strzelamy jakąś gafę, której potem długo żałujemy. Choć tak naprawdę nie wiesz, co może cię czekać na takiej rozmowie, to jednak się tego przecież domyślasz. Bywałeś już na takich spotkaniach albo co najmniej dużo o nich słyszałeś lub czytałeś, więc wiesz również, iż warto się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek oraz porad. Powodzenia!

Advertising
Advertising
  • Co to za firma?

    Co to za firma?

    Czasami zdarza się tak, iż aplikujemy do wielu różnych firm, ponieważ zależy nam na jak najszybszym znalezieniu pracy. Kiedy zadzwoni do ciebie potencjalny pracodawca lub też rekruter, wówczas koniecznie zanotuj sobie nazwę firmy, jego nazwisko oraz adres. Dzięki temu zorientujesz się, z kim masz do czynienia i będziesz mógł dokładnie sprawdzić, czym dana firma się zajmuje. Zrobienie takiego małego rozpoznania jest tutaj bardzo ważne, gdyż podczas rozmowy może paść pytanie o specyfikę firmy, a ty powinieneś umieć na nie odpowiedzieć. Jeśli będziesz coś kręcił i zmyślał, rekruter od razu zorientuje się, że szukasz pracy na chybił trafił i nie masz pojęcia o danym przedsiębiorstwie, a to zazwyczaj nie wróży dobrze.

  • Poznaj się na wylot

    Poznaj się na wylot

    To oczywiste, iż podstawowym tematem rozmowy kwalifikacyjnej jest sam kandydat na pracownika, czyli właśnie ty. Choć może ci się to wydawać dziwne, bo przecież kto zna ciebie lepiej, niż ty, to jednak powinieneś przygotować się ze swojego życiorysu. Weź swoje CV i przyswój je sobie dokładnie, wraz z datami, dokładnymi nazwami kursów, stanowisk i tak dalej. Teoretycznie to wszystko wiesz, jednak w sytuacji stresowej zdarza nam się zapomnieć o takich detalach, jak miesiąc rozpoczęcia ostatniej pracy. Dodatkowo, postaraj się przypomnieć sobie również wszystkie ważne informacje, które w CV nie są zawarte, a o które można cię zapytać. Będą to na przykład twoje pasje, mocne i słabe strony, przebyte staże, a także wyróżnienia, dyplomy czy osiągnięcia. Ważne, byś umiał o tym wszystkim opowiadać prostym, ale ciekawym językiem. Możesz spisać sobie wszystkie te informacje na kartce, jeśli to ma ci pomóc, ale pamiętaj, aby nie uczyć się ich na pamięć, a potem ich nie recytować przed rekruterem.

  • Spodziewaj się… niespodziewanego

    Obecnie na rozmowach kwalifikacyjnych stawia się także nacisk na zaskakiwanie kandydatów. Robi się to najczęściej specjalnie przygotowywanymi pytaniami, często spoza branży, które mogą wydawać ci się nawet nielogiczne i bezcelowe. Musisz jednak spodziewać się, iż rekruter będzie próbował cię czym zaskoczyć. To może być pytanie o zastosowanie ołówka lub o to, z jakim zwierzęciem się utożsamiasz. Powinieneś nastawić się więc na pytania nieszablonowe, jednak od nich tak naprawdę dużo zależy. To, jak sobie z nimi poradzisz, pokaże rekruterowi, czy dobrze reagujesz na sytuacje stresowe oraz czy myślisz kreatywnie. W sieci znajdziesz cały zbiór pytań, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto przygotować się do każdego z nich, nawet jeśli będzie to bardzo czasochłonne zadanie.