Jak przygotować się do przeprowadzki?

Opiekun artykułu: vampir
Advertising
Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to nie tylko konieczność przetransportowania rzeczy i mebli z jednego miejsca zamieszkania do drugiego. To także zmiana adresu, otoczenia i warunków życia, z czym wiąże się konieczność załatwienia wielu spraw urzędowych. Przeprowadzka to zatem poważne przedsięwzięcie logistyczne. Warto się do niej starannie przygotować, a wtedy wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

kartony

taśma klejąca

markery

worki foliowe

gazety

folia bąbelkowa

Warto zapamiętać:

W dniu przeprowadzki warto spisać stan liczników i wodomierzy. Można zrobić zdjęcia.

Wskazówki:

Zbierz w jednej saszetce lub torbie najważniejsze dokumenty, klucze, portfel z pieniędzmi, zapasowe okulary czy szkła kontaktowe, notes, długopis. Nie zgub tej torby, miej ją zawsze przy sobie, podobnie jak telefon.

  • Planowanie przeprowadzki

    Planowanie przeprowadzki

    Zacznij od ustalenia, od kiedy możesz wprowadzić się do nowego mieszkania lub domu. Ustal wstępnie termin przeprowadzki (potrzebujesz co najmniej dwóch – trzech tygodni, żeby wszystko zorganizować). Zapewnij sobie wolny czas (na przykład weź urlop w pracy). Kolejna sprawa to załatwienie transportu. Ustal wstępny termin (potwierdzisz go bezpośrednio przed przeprowadzką). Załatw konieczne sprawy urzędowe (na przykład ustal z administracją termin przekazania lokalu, jeśli nie jest twoją własnością). Warto też przygotować listę urzędów, firm i instytucji, które będziesz musiał powiadomić o zmianie adresu (na przykład urząd skarbowy, ZUS, bank, zakład energetyczny, gazownia, operator telefoniczny).

  • Transport

    Transport

    Jeżeli planujesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, wybierz taką, o której masz jakieś informacje. Poproś o radę znajomych, którzy niedawno się przeprowadzali. Poczytaj opinie w Internecie. Sprawdź referencje danej firmy. Zanim podejmiesz decyzję, porównaj oferty kilku firm – ceny usług mogą się od siebie znacząco różnić.

    Jeśli masz zamiar skorzystać z pomocy rodziny, przyjaciół lub znajomych, powiadom ich odpowiednio wcześniej o planowanym terminie przeprowadzki i poproś, żeby zarezerwowali sobie wolny czas. Zapytaj też o koszta, które będziesz musiał ponieść (na przykład zatankowanie samochodu).

    Chcesz załatwić tę sprawę we własnym zakresie? Jeśli nie dysponujesz odpowiednim samochodem, możesz go wypożyczyć. Ważne jest, byś umiał takim pojazdem poruszać się po mieście, a zwłaszcza parkować. Potrzebujesz jeszcze wózka do przewożenia mebli i cięższych przedmiotów i oczywiście kogoś do pomocy.

  • Wstępne przygotowania

    Wstępne przygotowania

    Zanim się przeprowadzisz i przewieziesz posiadane rzeczy w nowe miejsce, warto się zastanowić, czy rzeczywiście wszystkie są ci potrzebne. Przejrzyj je i wybierz te, z którymi powinieneś się już rozstać. Jeśli miałeś do dyspozycji piwnicę, komórkę albo garaż, zajmij się nimi, gdyż w takich miejscach gromadzi się zwykle mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.

    Nie zapomnij o zawartości lodówki i zamrażarki. Odpowiednio wcześniej należy je opróżnić, rozmrozić i umyć.

    Warto przed przeprowadzką przygotować sobie też plan nowego lokum z zaznaczonym rozstawieniem mebli.

    O ile nie korzystasz z usług firmy, która sama wszystko pakuje, będziesz musiał zrobić to osobiście. Potrzebne ci będą kartonowe pudła, worki foliowe (na przykład 120-litrowe) oraz taśma do klejenia paczek. Przydatna będzie folia bąbelkowa oraz gazety, a także markery do podpisywania pudeł.

    Pudła powinny być dość mocne. Można je zakupić w sklepie internetowym albo na przykład w Ikei. Można też wcześniej zbierać kartony po zakupionym sprzęcie (jeśli nie mają uchwytów do przenoszenia, wytnij odpowiednie otwory).

  • Jak należy się pakować?

    Jak należy się pakować?

    Kartony nie powinny być zbyt ciężkie, tak więc im większe pudło, tym lżejsze rzeczy. Do najmniejszych pudeł zapakuj książki oraz zastawę stołową. Pamiętaj o zabezpieczeniu przedmiotów, które mogłyby się stłuc lub połamać, folią bąbelkową lub gazetami. Pudła z taką kruchą zawartością należy starannie opisać.

    Opisz dużymi literami każde pudło, podając pomieszczenie (np. pokój dziecka) i zawartość (np. zabawki). Odzież, pościel, tekstylia, pluszowe zabawki można pakować do foliowych worków.

  • Kilka praktycznych porad

    Kilka praktycznych porad

    Do pakowania szklanych rzeczy można wykorzystać kartonowe pudełka po winie. Wytłoczki po jajkach są doskonałe do pakowania przeróżnych drobiazgów. Warto też gromadzić pudełka po butach – świetnie nadają się do pakowania drobnych rzeczy, na przykład płyt CD.

    Jeśli przed transportem trzeba było zdemontować meble, starannie opisz ich części i zgromadź wszystkie potrzebne wkręty i kołki dla każdego segmentu osobno w zamykanych foliowych woreczkach, dołączając opis. Dzięki temu szybciej je później zmontujesz.

    Podczas pakowania powinieneś mieć pod ręką potrzebne przybory (taśmę do paczek, nożyczki, markery, torebki foliowe). Włóż je do małego pojemnika i zawsze po użyciu odkładaj na miejsce.

  • Dzieci i domowi ulubieńcy

    Dzieci i domowi ulubieńcy

    Jeżeli w rodzinie są małe dzieci albo domowe zwierzęta, trzeba załatwić im opiekę na czas przeprowadzki, żeby nie narażać ich na stres i zapewnić im bezpieczeństwo. Należy to wcześniej przemyśleć i ustalić z rodziną lub znajomymi. Jeżeli nie ma takiej możliwości, w czasie przeprowadzki ktoś musi stale czuwać nad dziećmi. Psa lub kota można umieścić w kontenerze lub klatce wystawowej, jeśli ją posiadamy. Inne zwierzęta też trzeba odpowiednio przygotować do transportu, zabezpieczyć przed zniszczeniem klatkę, terrarium czy akwarium i w miarę możliwości chronić jej lokatora przed wstrząsami i hałasami.

Popularne tagi
  • sposoby czyszczenia płytek
  • czystość
  • łóżko
  • suszenie na płasko
  • jak usunąć sól z butów
  • jak segregować ubrania do prania
  • woreczek do prania firanek
  • pielęgnacja grilla
  • jak się pozbyć plam
  • spray do odmrażania
  • porządkowanie
  • nalot
  • walka z nałogiem
  • szkło hartowane
  • czyszczenie plam z ketchupu